Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy informuje, że  w 2017 wzrosła liczba   zachorowań na wirusowe zapalenia wątroby typu A.

Raport Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy:

„W ostatnich miesiącach nastąpił wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A zarówno Polsce, jak i na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W związku z powyższym lekarze rodzinni z terenu naszego województwa mogą spotkać się ze zwiększoną liczbą wizyt pacjentów chorych lub mających kontakt z osobami chorymi na wzw typu A.

Łącznie w Polsce od początku roku do 15 listopada 2017 r. zgłoszono 2 408 przypadków, co daje zapadalność 6,27 na 100 tys. mieszkańców. Stanowi to kilkudziesięciokrotny wzrost zapadalności w porównaniu do mediany z lat 2009-2016. Najwięcej przypadków i najwyższą zapadalność odnotowano w województwie mazowieckim, małopolskim, łódzkim, śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Liczba zgłaszanych przypadków wykazywała tendencję wzrostową, osiągając w październiku ponad 500 zachorowań. Od 1 do 15 listopada br. odnotowano 203 przypadki.

Jak wynika z danych epidemiologicznych gromadzonych w województwie kujawsko-pomorskim, od 1 stycznia do 15 listopada 2017 r. zarejestrowano 53 przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu A, to prawie 3-krotnie więcej niż w latach 2010-2016 łącznie. Zapadalność wyniosła 2,54/100 tys. ludności i była 2,5-krotnie niższa od notowanej w kraju (6,27). Zachorowania wśród mężczyzn stanowiły 87% wszystkich przypadków.
Źródłem zakażenia jest osoba chora na wzw typu A.

Choroba rozprzestrzenia się na trzy różne sposoby:
a.    przede wszystkim drogą pokarmową – fekalno-oralną, aż w 90% (wzw typu A określane jest chorobą „brudnych rąk”).
Ma to związek ze spożyciem skażonej wody, np. wody w postaci kostek lodu, które wcześniej zostały skażone przez osoby wydalające wirusa HAV razem z kałem (woda nie została odpowiednio zdezynfekowana oraz skażonej żywności, np. mięsa, warzyw lub owoców, które przed spożyciem zostały umyte w zanieczyszczonej wydalinami wodzie,
b.    drogą kontaktów seksualnych - najczęściej dotyczy to mężczyzn o orientacji homoseksualnej
(obecnie coraz częstsza droga zakażenia, ponieważ nastąpiło załamanie zasad postępowania w środowisku mężczyzn o orientacji homoseksualnej. Choroba szerzy się nie tylko wśród homoseksualistów, ale i partnerów biseksualnych),
c.    poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną ( zachorowania o charakterze rodzinnym),
d.    kąpiel w zakażonej wodzie,
e.    przetaczanie osocza lub czynnika VIII krzepnięcia,
f.    wykonywanie tatuażu,
g.    poddanie się akupunkturze( przez zanieczyszczone igły).

Wirus jest wrażliwy na działanie formaliny oraz HCl. Ginie w autoklawie w temp. 121 st. C   po 30 minutach oraz pod wpływem gotowania przez 5 minut i promieniowania UV.

Zapobieganie wzw typu A:
- Przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej (bardzo częste mycie rąk, a zwłaszcza po korzystaniu z toalety), ale również przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. W sytuacji, kiedy nie mamy możliwości umycia rąk, np. w podróży to należy zdezynfekować ręce dostępnymi środkami, np. płynami myjąco-dezynfekcyjnymi lub nasączonymi nimi chusteczkami, które należy ze sobą zabierać !!!
- Mycie owoców i warzyw przed spożyciem.
- Picie tylko przegotowanej wody.
- Unikanie surowego mięsa. Pokarmy spożywać najlepiej poddane wcześniej obróbce termicznej.
- Chronić żywność przed owadami.
- Nadzór sanitarny nad żywnością i wodą.
- Przestrzeganie przepisów sanitarnych zarówno przez zarządzających basenami, saunariami w aquaparkach, itp.- skuteczne dezynfekowanie wody, jak również mycie ciała przez użytkowników przed skorzystaniem z kąpieli.

Brak jest specyficznego leczenia, natomiast dostępna jest dwudawkowa szczepionka p/wzw typu A. Szczepienie dzieli się na dwie dawki, które podaje się w odstępie 6-12 miesięcy. Pierwsza  dawka uodparnia po 10 dniach, druga dawka przyjęta po pół roku daje odporność aż na 20 lat.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy
Danuta Kowalkowska-Szramka
mgr biologii higienista epidemiolog