W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie z RPO projektów termomodernizacji budynków. Wśród beneficjentów jest Powiat Brodnicki, miasta i gminy z powiatu.


28 lutego w Toruniu z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego podpisywano umowy  na dofinansowanie zadań z RPO.

34 gminy i powiaty z województwa kujawsko- pomorskiego otrzymają wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego na termomodernizację budynków publicznych.


Starosta Piotr Boiński, wicestarosta Mariusz Klonowski oraz skarbnik Powiatu Aleksandra Sternicka- Rafało podpisali umowę na dofinansowanie termomodernizacji  budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy (ul. Kochanowskiego 2).


Całkowita wartość projektu to 1.258.110 złotych, suma dotacji natomiast wyniesie 834 881 złotych.


Wśród beneficjentów RPO, którzy podpisali umowę dotacyjną są  także:

- Gmina Bartniczka (Termomodernizacja i remont czterech obiektów kultury: w Łaszewie, Jastrzębiu, Nowych Świerczynach i Saminie)

- Gmina Bobrowo (Termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej, biblioteki i remizy OSP w Kruszynach)

- Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie ( Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Jabłonowa)

- Gmina Miasta Brodnicy ( Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Brodnicy)

Najwięcej projektów dotyczy inwestycji w szkołach, ale, w skali województwa, wsparcie trafi też między innymi na termomodernizację urzędów, instytucji kultury, przychodni, świetlic wiejskich oraz remiz strażackich. Inwestycje dotyczą ocieplenia elewacji, wymiany pokrycia dachowego, okien i drzwi, instalacji energooszczędnego oświetlenia, modernizacji systemów grzewczych oraz instalacji systemów wykorzystujących odnawialne źródeł energii.

- Suma dofinansowania z RPO na realizację tych zadań to 36 milionów złotych. Tym razem środki z RPO kierujemy na kompleksową modernizację energetyczną gmachów służących lokalnym społecznościom. Efekty, na które liczymy, to mniejsze koszty utrzymania budynków oraz czystsze i zdrowsze powietrze dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. W naszym RPO jest więcej środków na tego rodzaju działania – mówił marszałek Piotr Całbecki 
 Oprac.   Maria Oryszczak, rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe w Brodnicy