Gruźlica - groźna choroba zakaźna,  znów zaczyna być niebezpieczna.

- Mimo działań edukacyjnych i profilaktycznych, spory odsetek chorych na gruźlicę pozostaje niewychwycony- informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy przedstawia fakty, dotyczące zachorowań na gruźlicę:

„Gruźlica, może bardziej niż inna choroba jest soczewką, w której można przyjrzeć się społeczeństwu (…). Przynosi odpowiedź jak społeczeństwo spogląda na tych z marginesu, od bezdomnych, narkomanów, zakażonych HIV, do imigrantów i przestępców.

(COKER, 2000,s.16)
   
Gruźlica nadal jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na naszym globie.

W powiecie brodnickim w roku 2015 zarejestrowano 10 przypadków zachorowań na gruźlicę, co  dotyczyło 6 mężczyzn i 4 kobiet ( miasto 5 osób, wieś 5 osób). Nadzorem objęto 32 osoby z kontaktu z osobami chorymi. W roku 2016 gruźlicę rozpoznano u 16 osób, przypadki te dotyczyły 7 mężczyzn i 9 kobiet ( miasto 6 osób, wieś 10 osób). Nadzorem objęto 55 osób. W roku 2016 odnotowano 1 zgon z powodu gruźlicy.

Mimo działań edukacyjnych i profilaktycznych, spory odsetek chorych na gruźlicę pozostaje niewychwycony. Gruźlica jest wielokrotnie rozpoznawana zbyt późno, przy okazji badań diagnostycznych w związku z leczeniem innych schorzeń. Jest to niebezpieczne dla danego pacjenta oraz stanowi potencjalne zagrożenie dla osób, które przez codzienny kontakt z chorym na gruźlicę mogły zostać zakażone. Zakażenie gruźlicą nie jest tak łatwe jak w przypadku np. grypy, ale jeden chory może w ciągu roku zakazić 10-15 osób ze swojego otoczenia, które w efekcie tego mogą zachorować na gruźlicę.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt 1 oraz art. 40 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1866) obowiązkowej hospitalizacji i leczeniu podlegają m.in. osoby chore na gruźlicę w okresie prątkowania oraz osoby z uzasadnionym podejrzeniem o prątkowanie. W przypadku, gdy takie osoby nie przestrzegają ustawowego obowiązku hospitalizacji (leczenia), to właściwy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w drodze decyzji nakłada na osobę chorą na chorobę zakaźną, obowiązek hospitalizacji (art. 33 ust 1 i 3 ww. ustawy). Decyzji takiej z mocy art. 33 ust. 3 ww. ustawy, nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.

W regionie kujawsko-pomorskim Oddział Leczenia Gruźlicy i Chorób Płuc Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy jest największym ośrodkiem diagnozowania i leczenia gruźlicy oraz wszystkich schorzeń pulmonologicznych. Wyspecjalizowana kadra medyczna, doskonałe zaplecze diagnostyczne, wykorzystywanie technik molekularnych, stosowanie skutecznych leków to niewątpliwe atuty tut. Centrum.

Bezwzględnie należy zachować czujność w przypadku poniższych objawów:
•    kaszel utrzymujący się przez co najmniej 3 tygodnie, początkowo suchy, a potem wilgotny z wykrztuszaniem śluzowej lub ropnej wydzieliny,
•    krwioplucie,
•    duszność,
•    ból w klatce piersiowej,
•    gorączka lub stany podgorączkowe, nocne poty, utrata masy ciała, osłabienie oraz łatwe męczenie się przy niewielkim wysiłku.

Powyższe objawy mogą występować również w innych chorobach płuc, ale aby to stwierdzić należy pilnie skonsultować się z lekarzem, najlepiej pulmonologiem, który zdecyduje o badaniach i dalszym leczeniu.

Gruźlica w ponad 94% dotyczy płuc. Chory przy mówieniu, kichaniu, kaszlu wydala prątki gruźlicy. Chory prątkujący musi być bezwzględnie izolowany jako źródło zakażenia. Leczenie w specjalistycznym szpitalu trwa minimum 30 dni, a faktyczny czas leczenia uzależniony jest od stadium zaawansowania choroby. Dalsze leczenie trwa około pół roku i wymaga wzmożonej dyscypliny w zakresie przyjmowania leków oraz ogólnej higieny życia /wypoczynek, odżywianie/. Niewłaściwie prowadzone leczenie, przerwy w leczeniu, nieregularne przyjmowanie leków, prowadzą do gruźlicy wielolekoopornej, której leczenie jest wieloletnie, kosztowne i niestety nie zawsze skuteczne.

Niezmiennie, zachorowaniu na gruźlicę sprzyja życie w biegu, w ciągłym stresie oraz uzależnienia (alkohol, papierosy, narkotyki).  Rozprzestrzenianiu się gruźlicy sprzyjają również złe warunki społeczno-ekonomiczne, zakażenie HIV, bezdomność oraz czynniki biologiczne /leczenie immunosupresyjne, leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby onkologiczne/.

Do bardzo złych nawyków higienicznych należy plucie na chodnik czy jezdnię. W przypadku jezdni służby komunalne przeprowadzają doraźne zabiegi czyszczenia jej nawierzchni, natomiast chodniki pozostają nadal zagrożeniem. 

Trzeba pamiętać, iż prątek gruźlicy w kurzu ulicznym przeżywa do 40 lat.


Danuta Kowalkowska-Szramka, mgr biologii higienista epidemiolog

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki