Starostwo Powiatowe w Brodnicy zaprasza mieszkańców powiatu na bezpłatne badania diagnostyczne i szkolenie na temat zakażeń wirusem WZW B i C.

Powiat Brodnicki bierze udział w realizacji  „Programu Wykrywania Zakażenia WZW B i C  w Województwie Kujawsko-Pomorskim” .
Eksperci szacują , że w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad  700 000 osób.
Wirusem można zarazić się m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.
Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć,  o ile zostanie wcześnie wykryte. Tu jednak pojawiają się problemy, bo zakażeni często przez lata nie mają żadnych objawów chorobowych i nie zgłaszają się do lekarza, ostre objawy zakażenia HCV występuje u około 20-25% chorych.
Zapraszamy  do wzięcia udziału w szkoleniu dot. zakażeń WZW B i C w dniu 25 września 2015r. w auli I Liceum Ogólnokształcące  ul. Lidzbarska 14, godz. 12.30.
- Podczas szkolenia będzie można zapisać się na bezpłatne badanie diagnostyczne krwi w kierunku HBsAg oraz na obecność przeciwciał anty-HCV . Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń- informuje  Anna Szczepaniak , naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju, Turystyki i Spraw Społecznych starostwa. 
Osoby zainteresowane badaniami , które nie dokonają zgłoszenia w dniu szkolenia,  mogą zgłaszać się telefonicznie do Starostwa Powiatowego, do Wydziału Promocji tel. 56 49 50 838 lub 837.
Program skierowany jest do osób, u których nigdy nie oznaczono ag HBs i anty-HCV; nie stwierdzono wcześniej WZW B, WZW C; nie byli leczeni z powodu WZW b, WZW C.  Na badania mogą zgłaszać się osoby zameldowane w  powiecie brodnickim, które były co najmniej 2-krotnie hospitalizowane.
Bezpłatne badanie diagnostyczne realizowane  w ramach „Programu Wykrywania WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim” odbędą się 5 października br. (poniedziałek) od godz. 10.00.w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Lidzbarskiej 14, gabinet pielęgniarki szkolnej (parter).
Badanie polega na pobraniu krwi.
Osoby  zgłaszające się na badanie  powinny  mieć przy sobie dowód osobisty.