18 sierpnia mieszkańcy Brodnicy i powiatu brodnickiego razem z honorowymi gośćmi uczcili pamięć  poległych w bitwie polsko-bolszewickiej , która rozegrała się 95 lat temu.

- Chyląc głowy stoimy dziś w miejscu szczególnym - kontynuując przedwojenną tradycję, stajemy do  uroczystego apelu w miejscu, gdzie spoczywają prochy obrońców Ojczyzny(…)
Nasze ziemie- miasto i powiat po latach niewoli dwa lata później niż w innych częściach kraju, na mocy traktatu wersalskiego w styczniu 1920 roku, , wróciły do macierzy.
Tej wolności- tak długo oczekiwanej, trzeba było wkrótce zaciekle bronić na polach Górzna, Brodnicy, Jabłonowa ,Najmowa , Małk , Czekanowa, Grzybna tym razem przed sowiecką nawałą(…) bitwa brodnicka była jednym z ważnych epizodów bitwy warszawskiej(…)mieszkańcy Brodnicy i powiatu, czcząc pamięć swoich obrońców 18 sierpnia w rocznicę bitwy-mówił starosta Piotr Boiński w czasie patriotyczno-religijnej uroczystości na Cmentarzu Wojskowym w Lasku Miejskim w Brodnicy.
W imieniu współorganizatorów starosta przywitał gości  przybyłych na rocznicowe obchody Bitwy Polsko-Bolszewickiej pod Brodnicą , wśród których byli mieszkańcy Brodnicy, powiatu brodnickiego, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich, duchowieństwa, siostry zakonne, radni Powiatu  i przedstawiciele samorządów gminnych , firm i instytucji, służb i straży , Wojska i Policji.

Wśród uczestników uroczystości byli :
Senator Michał Wojtczak, posłowie: Zbigniew Sosnowski i Janusz Dzięcioł, Ryszard Bober, przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko- Pomorskiego, a także płk Bogdan Kula, dowódca 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach i inni byli dowódcy 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy: płk. Mieczysław Spławski, płk Tadeusz Rokicki, płk Wojciech Lech i płk Mirosław Lekiewicz  , a także oficerowie kadry dowódczej 4.Brodnickiego Pułku Chemicznego oraz  ppłk. Marian Polguj , przedstawiciel  Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Grudziądzu.
W czasie mszy świętej, przemarszu ulicami Brodnicy i uroczystościach  w miejscu pamięci na cmentarzu wojskowym towarzyszyła uczestnikom orkiestra wojskowa z Garnizonu Toruń pod batutą kpt. Dominika Sierzputowskiego.