Uszkodzone dachy i płoty, zerwane linie energetyczne, drzewa na drogach- to tylko niektóre straty spowodowane przez  gradobicie, gwałtowne burze i huraganowe wiatry, które narobiły szkód także w powiecie brodnickim.

Silne wiatry, grad i nawałnice, które w sobotę i niedzielę( 18 i 19 lipca br.) przeszły nad Polską , spowodowały także wiele szkód w powiecie brodnickim.

- Największe  straty mamy w gminie Górzno i Świedziebnia. Tam są i straty rolnicze w uprawach, i ponad 13 zerwanych dachów, przygniecione przez drzewa samochody, no i zerwane linie energetyczne niskiego i wysokiego napięcia. To wstępnie ustalony bilans strat, który na bieżąco precyzujemy– mówi starosta Piotr Boiński, który po przejściu burz razem z Dariuszem Piotrowskim, naczelnikiem wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie   oceniał zniszczenia,  objeżdżając miejsca najbardziej dotknięte przez żywioły.

W gminie  w  Świedziebnia   do dziś zgłoszono 7 uszkodzonych dachów, w gminie Górzno 6 uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, zniszczone płoty i 2 przygniecione przez drzewa samochody. Zniszczony dach, zalane mieszkanie zgłoszono w gminie Brzozie i uszkodzony dach stodoły w gminie Bobrowo.
W gminie Brodnica gradobicie zniszczyło uprawę rzepaku.

Wichura zniszczyła w całym powiecie kilkadziesiąt drzew.

-Przewrócone i uszkodzone drzewa zablokowały drogi gminne i powiatowe, ale strażacy i służby drogowe, pracując całą noc,  usuwali szkody. Strażacy też zabezpieczali plandekami uszkodzone dachy-mówi starosta  Piotr Boiński.

Na terenie całego powiatu były czasowe braki w dostawach prądu. Zerwane linie energetyczne naprawiono już w gminach Bartniczka i  Brodnica. Służby energetyczne nadal naprawiają szkody w gminie Górzno i Świedziebnia. Tu uszkodzonych było 15 przekaźników transformatorowych.

Trwa szacowanie strat wójtowie i burmistrzowie w gminach powołali komisje , które te straty dokładnie szacują

Źródło: Starostwo Powiatowe