W lutym w Regionalnym Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego uczniowie poznawali tajemnice dekorowania potraw. Kurs „Artystycznego dekorowania potraw – Carving” odbył się  w ramach projektu „Masz szansę – wykorzystaj ją”.

Szkolenie „ Artystyczne dekorowanie stołu- carving”  dofinansowane zostało
z Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX. Rozwój wykształcenia
i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

W projekcie wzięło udział 15 uczniów z Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida z Nowego Miasta Lubawskiego, którzy  zostali wyłonieni przez szkolną  komisję rekrutacyjną. Zajęcia odbywały się w internacie w Brodnicy przy ul. Mazurskiej 16 .Prowadziła je instruktorka carvingu- Jolanta Motylińska, która pokazywała, jak sprawić, aby potrawy stały się bardziej atrakcyjne i miały estetyczny wygląd.
Każdy z uczestników uczył się , jak rzeźbione owoce i warzywa mogą nadać niepowtarzalny wygląd potrawom i udekorować stół.

Wśród wykonywanych ozdób można było zobaczyć kwiaty z kapusty pekińskiej czy marchwi, wachlarze z ogórka, gwiazdy z kiwi, róże z buraka i wiele innych kolorowych kompozycji.

Udekorowane potrawy przyciągały uwagę nie tylko poprzez staranność wykonania, ale także ze względu na wyjątkowe kształty, które uczestnicy wydobyli z owoców i warzyw. Uczestnicy kursu jednogłośnie stwierdzili, że kurs był bardzo interesujący.

Comments are now closed for this entry