Obserwatorium Astronomiczne  „Kopernik” w Jabłonowie Pomorskim i nowe Obserwatorium w Unisławiu po raz pierwszy wypróbowało nowa formę kontaktu . W ramach wojewódzkich obchodów Dnia Edukacji Narodowej połączonych z otwarciem Astrobazy w Unisławiu zorganizowano tu  teletransmisję.

15 października 2012 r. w godz. 13.00 – 13.45 uczniowie z  Obserwatorium Astronomicznego  „Kopernik” w Jabłonowie Pomorskim oraz   Obserwatorium w Unisławiu odbyli teletransmisje, która połączyła w działaniu oba obserwatoria.  Uczniowie z Jabłonowa przedstawili instruktaż montażu teleskopu Newtona, który równolegle składany był przez uczniów Gimnazjum w Unisławiu.


- Bezpośrednia wymiana doświadczeń była kolejnym etapem koordynowania działań Astrobaz. Młodzież w czasie teletransmisji komunikowała się również z obecnym w Unisławiu Marszałkiem Województwa Kujawsko – Pomorskiego panem Piotrem Całbeckim oraz Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego panem Ryszardem Boberem.- informuje Dariusz Maśliński z ZS w Jabłonowie Pomorskim .


Kierujący astro baza w Jabłonowie zachęcają  miłośników astronomii do odwiedzania  Astrobazy.