Osoby niepełnosprawne,  przy załatwianiu spraw w  starostwie w Brodnicy mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego.

Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się  (Dz. U. Nr 209, poz. 1243), osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mają prawo do skorzystania z usług tłumacza języka migowego przy załatwianiu spraw w urzędzie.

W Starostwie Powiatowym w Brodnicy osoby niepełnosprawne mogą korzystać z pomocy tłumacza języka migowego, jednak poza wyjątkowymi sytuacjami nagłymi, należy trzy dni wcześniej zgłosić potrzebę takiej usługi.

Zgłoszenie powinno być dokonane w jednej z następujących form:

1)       e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2)       fax: 056/4950801
3)       SMS: 602 571 146
4)       telefonicznie – za pośrednictwem osoby trzeciej, sprawnej komunikacyjnie – pod nr tel.: 056/4950800.

Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W starostwie w Brodnicy osoby niepełnosprawne mogą korzystać także z innej   pomocy przy załatwianiu spraw. M.in. przy budynku urzędu  jest wejście  ułatwiające poruszanie się   osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją ruchu,  czy  na wózkach inwalidzkich . Tam także zamontowany jest dzwonek, dzięki któremu osoby niepełnosprawne mogą  wezwać na pomoc pracownika urzędu, który ułatwi kontakt z odpowiednim wydziałem