Michał Jurkiewicz, Marek Białkowski i Piotr Cyglicki z  Zespołu Szkół Zawodowych zdobyli trzecią nagrodę w konkursie filmowym zorganizowanym w ramach programu prewencyjno-profilaktycznego „Sztuka wyboru”.

Laureaci konkursu z ZSZ przygotowywali pracę konkursową pod opieką  szkolnego psychologa, pani Moniki Różańskiej. Był to film nakręcony według własnego scenariusza pt. „Po ciemnej stronie”.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce  30 listopada br. podczas oficjalnej gali kończącej projekt „Sztuka wyboru”. Gala odbyła się w Bydgoszczy w ramach Festiwalu Camerimage i miała bardzo uroczysty charakter, pojawili się na niej znamienici goście ze świata filmu: aktorka Magdalena Boczarska, operator Piotr Sobociński  oraz australijski reżyser i operator, zdobywca Oskara za zdjęcia do filmu „Angielski pacjent” - John Seale, którzy osobiście wręczyli laureatom nagrody. Byli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Komendy Wojewódzkiej Policji.

Brodniczanie byli jednym z 30 młodzieżowych zespołów filmowych. III miejsce w konkursie jest dużym sukcesem. Uczniowie otrzymali w nagrodę telefony komórkowe nowej generacji, a szkoła  - projektor multimedialny.

Program Sztuka wyboru” realizuje Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy przy współpracy z Fundacją Tumult i Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jednym z jego elementów był właśnie konkurs filmowy pod hasłem „Kręcę filmy, a nie jointy”.

Organizatorzy zorganizowali na początku października profesjonalne warsztaty filmowe, podczas których młodzież uczyła się pisać scenariusz filmowy, pracować z kamerą i montować materiał, a także zdobywała wiedzę na temat zagrożeń związanych z używaniem narkotyków.

Następnie uczniowie wraz z opiekunką nakręcili film, który zgłosili do konkursu. Do pracy nad projektem zaprosili swoich znajomych – również z innych szkół. Szczególnie ważny był wkład Leszka Stengierskiego (ZSZ) oraz Artura Włodeckiego (ZSR). Chłopcy napisali i wykonali piosenkę hip – hopową, która spełniła funkcję narracji w filmie. Film zgłoszony do konkursu jest częścią scenariusza zajęć profilaktycznych, które będą realizowane w Zespole Szkół Zawodowych.