Już w przyszłym tygodniu na płycie nowego lądowiska będą mogły lądować śmigłowce ratownicze. Powiat dołożył do tej budowy 15 % całej kwoty, a korzyści dla mieszkańców i wszystkich potencjalnych pacjentów są ogromne.

Lądowisko w Brodnicy w 85% zbudowane zostało ze środków unijnych*. Powiat Brodnicki dołożył do inwestycji 848 852 złote, tj. 15 % całej kwoty, czyli minimum tego, co gwarantowało otrzymanie unijnych środków .  To dobrze wydane pieniądze.

- Nowe lądowisko umacnia pozycję brodnickiego szpitala pośród innych lecznic powiatowych. Jeszcze tak niedawno istniały obawy, czy brodnicki szpital w ogóle będzie istnieć. Teraz ten sam szpital jest jednym spośród ok. trzynastu wybranych w całej Polsce , które stanowią  sieć szybkiego reagowania  w ratownictwie medycznym- mówi wicestarosta Jędrzej Tomella.

Lądowisko to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i szybkiej reakcji w przypadkach nagłych . Daje  szansę przeżycia  pacjentom z  wielonarządowymi uszkodzeniami, ofiarom tragicznych zdarzeń losowych, ludziom  uratowanym z wypadków. Przy zagrożeniu życia, kiedy liczyć się będzie każda minuta, pacjent będzie mieć pewność, że szybko znajdzie  się w rękach wysokiej klasy specjalistów, w szpitalach wyposażonych specjalnie do ratowania życia w sytuacjach skrajnych.

Na transport śmigłowcem ratowniczym nie mogą liczyć wszyscy pacjenci (nikomu zresztą tego nie życzymy) . „Zwykle wyrostki robaczkowe” – jak mówią lekarze, i inni pacjenci w stabilnym stanie, nadal znajdą fachową pomoc na miejscu, na oddziałach brodnickiego szpitala.

- Bezzasadne są obawy o marginalizowanie roli tej placówki. Wręcz przeciwnie- lądowisko to pierwszy krok do rozbudowy szpitala,  którą już się przygotowuje- informuje starosta  Piotr Boiński .

*środki unijne pozyskano w ramach projektu  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013- Rozwój systemu ratownictwa medycznego priorytet XII Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki