Urzędnicy z Powiatu zaprosili przedstawicieli firm geodezyjnych do dyskusji na temat standardów współpracy i zmian, które przyniesie modernizacja państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Wszyscy liczą m.in. na uproszczenie procedur i „odchudzenie” archiwów.

Na zorganizowanym  przez Starostwo w Brodnicy  spotkaniu geodetów i urzędników zajmujących  się geodezją i kartografią ustalono nowe  perspektywy współdziałania  firm geodezyjnych i Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja nowych możliwości wykorzystania powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego ,który niebawem zacznie funkcjonować w wersji cyfrowej. Cyfrowe mapy będą mogły być dowolnie uzupełniane, przez dodawanie kolejnych , tematycznych danych. Tak np. mapa cyfrowa może być uzupełniona o informacje  na temat planów zagospodarowania przestrzennego , można też będzie dodać na kolejnej „nakładce- planszy” danych o zabytkach , czy ścieżkach rowerowych .

- Ważne jest także to, że  mapy zasadnicze w wersji cyfrowej z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego  będą  mogły być na bieżąco uaktualniane . Ułatwi to pracę inwestorom i przedsiębiorcom już na etapie wstępnego rozeznania obszaru, bo w Internecie dostępne będą potrzebne informacje - mówi wicestarosta Jędrzej Tomella.

W czasie spotkania z przedstawicielami firm geodezyjnych współpracujących z Wydziałem Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa w Brodnicy dyskutowano m.in. na temat zastosowania innowacyjnych rozwiązań, które ułatwią tę współpracę.

- Współpracę z firmami geodezyjnymi znacznie ułatwi możliwość zgłaszania prac geodezyjnych i udostępnianie podstawowych danych z powiatowego zasobu przez Internet- mówi starosta Piotr Boiński .

W czasie spotkania  rozmawiano także  o perspektywach rozwoju i modernizacji  do postaci cyfrowej mapy, która jest w  zasobach  geodezyjnych i kartograficznych powiatu brodnickiego.

- W marcu planujemy zakończyć prace nad mapą numeryczną obrębów Miasta Brodnicy. W czerwcu 2012 przejdziemy na zintegrowany z EW-Mapą system prowadzenia ewidencji gruntów i budynków EWOPIS. W kolejnym etapie możemy rozpoczynać prace nad stworzeniem mapy zasadniczej miast Górzno i Jabłonowo Pomorskie. – informuje Tomasz Kaźmierczyk, naczelnik Wydziału Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa w Brodnicy.

fot. Starostwo Powiatowe