abler2016

12 STYCZNIA, O GODZ. 18:00, zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Filmowego „BRODNICA” na najnowszy film Cristiego Puiu, „SIERANEVADA”.

Puiu, to utytułowany rumuński reżyser, autor między innymi „Śmierci Pana Lazarescu”, od którego to filmu rozpoczęła się seria światowych sukcesów rumuńskiej nowej fali. Choć tytuł sugeruje jakieś odległe, egzotyczne miejsce akcji, jest wyłącznie żartem z pretensjonalnej, festiwalowej publiczności, a świat przedstawiony w filmie jest jak najbardziej konkretny i przyziemny. W swoim najnowszym dramacie, łączącym powagę z elementami czarnego humoru, reżyser opowiada historię rodziny, która spotyka się na uroczystym obiedzie, 40 dni po śmierci głowy rodu. Całość rozgrywa się w czasie rzeczywistym, w przeciętnym, rumuńskim mieszkaniu. Spędzone wspólne trzy godziny stają się - jak to w takich przypadkach - okazją do kłótni, sporów, wybuchów, wzajemnych złośliwości. Na wierzch wychodzą z dawna ukrywane urazy, grzechy z przeszłości, sprawy, o których nigdy nie potrafiło się z bliskimi rozmawiać. „Sieranevada” to nakręcona z niezwykłą przenikliwością wiwisekcja relacji bliskich sobie osób. Puiu mistrzowsko przechodzi między rejestrami tragedii i komedii, złośliwości i najgłębszej empatii. W odpowiednich momentach potrafi autentycznie wstrząsnąć widzem, w innych szczerze go rozbawić.
Kreśląc historię jednej rodziny jednocześnie pokazuje w niej historię ostatniego pół wieku Rumunii. Nienachalnie, bez deklaratywnych, zanudzających widza dialogów, wprowadza w ściany przeciętnego, inteligenckiego mieszkania, kluczowe dla współczesnej Rumunii kwestie polityczne i społeczne.  Pokazuje problemy Rumunów z prawosławiem, dziedzictwem realnego socjalizmu, etosem inteligenckim, wreszcie kapitalizmem. (JAKUBMAJMUREK/www.krytykapolityczna.pl)

Film został rumuńskim kandydatem do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny, otrzymał nominację do Złotej Palmy, nagrody LUX oraz Złotej Kamery.

Twórca „Sieranevady” podkreślił, że jego film ma być sygnałem ostrzegawczym, który ma przypomnieć ludziom, po co tak naprawdę czcimy pamięć o naszych bliskich zmarłych.

WSTĘP WOLNY, ZAPRASZAMY!