abler2016

22 września, o godz. 18:00, zapraszamy do Brodnickiego Domu Kultury na kolejne spotkanie z krótkometrażową fabułą, dokumentem i klipami stworzonymi przez filmowców związanych z województwem kujawsko-pomorskim.

Filmowe tete-a-tete w BDK poprowadzi Jarosław JARRY Jaworski - pomysłodawca i współorganizator FESTIWALU TOFIFEST, który jako jeden z nielicznych festiwali w Polsce, poważnie i kompleksowo traktuje promocję kina ze swojej „małej Ojczyzny”.

Obejrzymy 3 krótkometrażowe fabuły, 2 animacje oraz 1 impresję filmową:
1. „SUPERNOVA”, w reż. Andrzeja Cichockiego, to mądra i ciepła opowieść o szukaniu tajemnicy, sensu życia. Tego, co powoduje, że chcemy żyć i działać. Andrzej Cichocki zabierze nas w półgodzinną podróż, w której dużą rolę odegra...kosmos.
TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=S1eU9yHLnLE


2. „KOJOT”, w reż. Jędrzeja Bączyka, to ciepła, nieco kpiarska historia o miłości. A właściwie o jej poszukiwaniu w wykonaniu pewnego nastolatka, który stał się “buntownikiem z przypadku”. 

3. „PORTRETY WOJENNE” BRONISŁAW HELLWIG”, w reż. Tomasza Matuszczaka, to dedykowana młodej widowni seria dokumentalna, opowiadająca w dynamiczny i pełen napięcia sposób o zapomnianych, polskich bohaterach II Wojny Światowej. Pokażemy odcinek o Bronisławie “Bruno” Hellwigu - żołnierzu Oddziału Szturmowego “Parasol”, jednym z najlepszych kierowców bojowych Armii Krajowej. Brał udział w wielu spektakularnych akcjach na terenie okupowanej Warszawy. Między innymi w legendarnej akcji na Franza Kutscherę, podczas której żołnierze AK wykonali wyrok na tym “kacie Warszawy”.
Seria "PORTRETY WOJENNE" została zrealizowana w unikatowej w naszym kraju konwencji “animadoc”, znanej m. in. z “Sin City” Roberta Rodrigueza czy “300” Zacka Snydera.
TRAILER:
https://vimeo.com/104043117


4. „NIEWIARYGODNIE ELASTYCZNY CZŁOWIEK” - animacja Karoliny Specht. Historia człowieka, który urodził się bez własnego kształtu. Poddawany ciągłym deformacjom i wtłaczaniu w cudze formy zaczyna się buntować. Czy można żyć zupełnie niezależnie od innych i w oderwaniu od rzeczywistości? Kto i co decyduje o tym, jacy ostatecznie jesteśmy? 5. „NIE TRAĆ GŁOWY” – kolejna animacja Karoliny Specht. Nagrodzony Animated European Award krótkometrażowy film wykonany w technice animacji rysunkowej i komputerowej. Jest to graficzna historia o tym, jak łatwo można stracić głowę. Na środek czarnego ekranu powoli wtacza się biała głowa. Jedno zdarzenie wywołuje lawinę kolejnych wypadków. Wizualna strona filmu rozwija się wraz z akcją. Od prostych kompozycji, poprzez kolejne podziały ekranu i zagęszczenie form.
6. „RODNIK”, reż. Marcin Sauter – mistrzowska, krótka forma znanego dokumentalisty Marcina Sautera. „Napisana” emocjami i artystycznymi kadrami opowieść o starszej kobiecie i jej synu, mieszkających w wyludnionej i zniszczonej wojną wsi na południu Górskiego Karabachu na Kaukazie. Jedynym ich zajęciem jest suszenie ogromnych ilości orzechów w zrujnowanym domu. Wszystko wydaje się tu rozgrywać na granicy jawy i snu. Nie dziwi więc oniryczny klimat i opowieść kobiety o zmarłych, którzy nawiedzają ją pod wielkim orzechem przy źródle.