Sezon filmowy w DKF „BRODNICA” rozpoczniemy 6 września 2019, o godz. 19:00, dokumentem, poświęconym prekursorce performance’u i body artu, jednej z najważniejszych współczesnych artystek, Marinie Abramović.Dokument jest zrealizowany w konwencjonalny, prosty sposób i to jego wielki atut. Forma stanowi ostry kontrast z osobowością Abramović, nadaje jej (jeśli to w ogóle możliwe) większej intensywności. W trakcie rozmów Matthew Akersa z Mariną Abramović padają pytania najważniejsze – o to, kim jest artysta i jakie jest jego miejsce we współczesności?

Osią, wokół której zbudowano film, jest legendarna wystawa w 2010 r., „Artist is Present”, w nowojorskim MoMA The Museum of Modern Art. Przez trzy miesiące, przez sześć dni w tygodniu, po siedem godzin dziennie Abramović nieruchomo siedziała w muzeum na krześle. Przed nią siadali ludzie i patrzyli jej w oczy. Niektórzy kilka minut, inni – kilka godzin; ile kto chciał. Dla wielu było to przeżycie wręcz mistyczne. Ludzie koczowali nocami przed muzeum, tworzyły się społeczne kolejki. Marinę odwiedzili m.in. Björk, James Franco i jej dawny ukochany i współpracownik, bliźniacza dusza, czyli Ulay. Właśnie przy Ulay’u artystka złamała zasadę, którą ustaliła, czyli żadnej innej relacji z widzem, tylko spojrzenie; zaczęła płakać i wzięła Ulay’a za rękę…

Biografia artystyczna Mariny jest esencją filmu. Performerka wyjaśnia m.in., czym różni się teatr od performance’u – „teatr to udawanie, wszystko jest na niby”. Performance tymczasem, to prawdziwy ból, pot, rany i łzy.
Gdzie więc przebiega granica między prawdą a kreacją? Co jest prawdą? Czy film pomoże nam znaleźć odpowiedzi na te pytania..?
Zobaczymy.

ZAPRASZAMY!
OPŁATA KLUBOWA - 10 PLN

BDK/UM Brodnica