Niebawem w Brodnicy wszystko zacznie kręcić się wokół rowerów. Miłośnicy jednośladów zacierają ręce, ponieważ odbędzie się kolarska uczta w prawdziwie mistrzowskim stylu. Pod sztandarem Cezarego Zamany i jego ekipy po raz kolejny w historii wystartuje Cisowianka Mazovia MTB Marathon.


Spróbować swoich sił będą mogli zarówno maratończycy, jak i wszyscy ci, którzy są na początku sportowej drogi. W ślad za miłośnikami jednośladów mogą też ruszyć całe rodziny, ponieważ dla każdego przewidziane są atrakcyjne zajęcia. Tak jak w poprzednich latach, sportowe miasteczko powstanie przy plaży nad jeziorem Niskie Brodno. Nad wszystkim czuwa sztab profesjonalistów oraz Burmistrz Brodnicy, który objął imprezę Honorowym patronatem.Cykl maratonów rowerowych MTB na stałe wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń Brodnicy. Wkręcić do zabawy może się każdy. Wystarczy usiąść na dwa kółka, a następnie stanąć w szranki lub przyjść i pokibicować. Zawody nie sprawiają nikomu zawodu, ponieważ od kilku lat na starcie pojawia się blisko 1000 uczestników, z czego organizator jest niezwykle dumny. W zamian pragnie nieustannie zaskakiwać swoich gości, dlatego w tym roku wprowadził drobne zmiany. Z menu usunął stare dystanse Mega i Giga. W ich miejsce pojawią się nowe: ½ PRO i PRO. Oba są skierowane do zaawansowanych kolarzy, ponieważ do pokonania jest kolejno 38 oraz 62 kilometry. Dla tych, którzy zamierzają zdobyć trochę mniejszy szczyt, pozostają do wyboru dystanse: Hobby (7 km - dla dzieci do lat 13, podzielony na 4 kategorie wiekowe) oraz Fit (23 km – dla młodzieży, osób początkujących oraz seniorów). Wszystkie trasy dostarczą mocnych wrażeń. Wisienką na torcie będzie apetyczny bufet, który nakarmi głodnych wrażeń i spragnionych adrenaliny sportowców. Dodatkową klasyfikację będą mieli mieszkańcy Brodnicy, którzy zmierzą się ze sobą w kategorii Open na dystansach Hobby, Fit, ½ Pro i Pro z podziałem na płeć.

Dla najmłodszych również znajdzie się małe co nieco. Niespodzianką jest specjalny wyścig MiniMini+ Mazovia. Narybek będzie mógł odpłynąć z wrażenia, ponieważ na starcie pojawi się znana z ekranów telewizyjnych - rybka MiniMini. Dzieci do szóstego roku życia będą mogły dać czadu w  300 - 400 metrowym wyścigu, który zostanie rozegrany na terenie miasteczka sportowego. Na dzielne zuchy spłynie lawina pochwał, a do rąk trafią dyplomy oraz upominki.Brodnica to VIII etap tego ogólnopolskiego cyklu maratonów rowerowych. Cała seria składa się z 14 maratonów. Finał imprezy zaplanowano na 29. września w Toruniu.

Imprezę wspiera wielu sponsorów. Dlatego uczestnicy mogą liczyć na hojne upominki. Odbędzie się konkurs dla zawodników dystansów Fit, 1/2 Pro i Pro, w którym będzie można wygrać najlepszą na świecie wyciskarkę do soków renomowanej firmy Hurom. Firma Go Sport przygotowała nagrody specjalne dla najmłodszych zawodników, a kosmetyczna marka Lirene ufundowała nagrody dla Pań. Warto także zajrzeć po zawodach na facebookową stronę organizatora, bowiem tam odbywają się cykliczne konkursy z marką Buff, która rozdaje swoje kolarskie chusty po każdej edycji zawodów Mazovii.    

O odpowiednie nawodnienie zawodników podczas sportowej rywalizacji zadba sponsor tytularny zawodów – naturalna woda mineralna Cisowianka. Na najmłodszych sportowców czekać będzie MOJA PIERWSZA CISOWIANKA natomiast na dorosłych zawodników Cisowianka w sportowej butelce 0,7 litra.

Do zobaczenia na trasie!


Program zawodów
sobota
• godz. 16.00-18.00- zapisy w biurze zawodów

niedziela
• godz. 8.00-11.30 - zapisy w Biurze Zawodów,
• godz. 10.20 - start dystansu Hobby
• godz. 11.30 - start maratonu na dystansie Fit, Mega i Giga
• godz. 12.30 - dekoracja dystansu Hobby i klasyfikacji mieszkańców
• godz. 14.00 - dekoracja dystansu Fit i klasyfikacji mieszkańców
• godz. 15.00 - dekoracja dystansu Mega i klasyfikacji mieszkańców
• godz. 15.30 - dekoracja dystansu Giga i klasyfikacji mieszkańców
• godz. 16.00 - zamkniecie trasy maratonu
• godz. 16.15 - zakończenie imprezy

Doraźna pomoc serwisu rowerowego w godz. 8.00-11:30.Cezary Zamana – jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy, etapowy triumfator prestiżowego Criterium du Dauphine Libere w 1993 r., kolarski Mistrz Polski w 1999 r. i zwycięzca Tour de Pologne w 2003 r.

Z kolarstwem związany jest przez całe życie. Regularne treningi rozpoczął w 1981 r. Mając 14 lat, jeździł w klubie LKS Prim Ełk, w swoim rodzimym mieście. Ponadprzeciętne umiejętności oraz wyróżniająca się rozwijana prędkość szybko zwróciły uwagę trenerów kadry, którzy wróżyli mu wielką przyszłość. Jednak koniec lat osiemdziesiątych to lata PRL-u, gdy sportowa ambicja nie zawsze była najważniejsza dla decydentów. Dlatego w 1989 r. Zamana zaczął starty w USA. Łączył codzienną, fizyczną pracę z wieczornymi treningami i weekendowymi wyścigami. Kolejne sukcesy pozwoliły zbudować mu pozycję wartościowego kolarza i otrzymać zaproszenie od amerykańskich drużyn. Jego trenerem w tamtym okresie był m.in. wybitny Edward Borysewicz, postać wielce zasłużona dla rozwoju zawodowego kolarstwa w Stanach Zjednoczonych. Już w pierwszym roku swojej zawodowej kariery 1991 wygrał klasyfikację USPRO na najlepszego zawodowego kolarza ścigającego się w USA

Do Europy wrócił z drużyną Subaru pod koniec 1992 r. by w 1993 r odnosić swoje pierwsze poważne sukcesy już w europejskim zawodowym peletonie., Tour de France jako drugi Polak w ów czas w historii który go ukończył przejechał z hiszpańską drużyną Kelme w 1994 r. Przez kolejne lata brał udział w wielu polskich i zagranicznych wyścigach na wszystkich kontynentach naszego globu, zajmując wielokrotnie miejsca na podium m.in. na trudnych etapach Tour de Pologne. W 1996 r. zostaje zawodnikiem polskiej drużyny Mróz, regularnie triumfując na kolarskich etapach – w Niemczech, Belgii oraz Francji. W 1999 r. zostaje Mistrzem Polski.

Ale największy triumf Cezarego Zamany to rok 2003, gdy mimo wielu przeszkód w niekwestionowany sposób zwycięża w Tour de Pologne, pokonując m.in. słynnego Alberto Contadora. Na kolejnego polskiego triumfatora w tym wyścigu trzeba było czekać aż 11 lat.

Po zakończeniu kariery, Cezary Zamana zajął się organizacją maratonów rowerowych i wyścigów kolarskich dla amatorów. Dzięki atrakcyjnym trasom i dobrej atmosferze na zawodach, szybko skupił wokół siebie ogromną rowerową społeczność. Dziś jego coroczny cykl maratonów MTB – Cisowianka Mazovia MTB Marathon – jest jednym z największych, a na pewno najciekawszym takim rowerowym przedsięwzięciem w kraju. Oprócz Mazovii, zwycięzcy Tour de Pologne udało się stworzyć kilka innych popularnych marek, w tym m.in. całodobowe czy zimowe maratony. Powodzeniem cieszą się także organizowane przez niego wyścigi etapowe, jak Gwiazda Północy czy Gwiazda Południa.

Informacja nadesłana

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież