8 czerwca 2018 r. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Nowych Świerczynach wzięła udział  w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. W akcji biorą udział szkoły z całej Polski . Polega ona na czytaniu tego samego dnia , o tej samej godzinie we wszystkich szkołach, bibliotekach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w akcji.  W naszej szkole wszyscy przyłączyli się do czytania czyli : oddział przedszkolny, klasy 1-7 i klasy gimnazjalne, łącznie 259 uczniów oraz pracownicy szkoły.
 
Nasza szkoła jest beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, stąd akcję „Jak nie czytam, jak czytam” wykorzystujemy do spełnienia wymogów programu.
 
Organizując w naszej szkole akcję chcieliśmy dać każdemu uczniowi okazję, by miło  poczytał w gronie koleżanek i kolegów. Każdy to, na co ma ochotę, dla rozrywki, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja skierowana jest szczególnie do uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania. Niech książki przestaną się kojarzyć z obowiązkowymi lekturami. Niech młodzież zobaczy, że czyta każdy uczeń w klasie, wychowawca klasy, dyrektor i obsługa szkoły. Niech czytanie kojarzy się pozytywnie – jako relaks, czas wolny, rozrywka.Akcja to także promocja czytelnictwa.

Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu. Jeżeli ponad połowa dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, które „wychowują czytelnika”. Dlatego rozrywkowy charakter akcji wydaje się adekwatną odpowiedzią na przyczynę kryzysu czytelnictwa.
 

Informacja nadesłana

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież