4 października 2016 roku w siedzibie Nadleśnictwa Brodnica odbyło się spotkanie koordynacyjne w sprawie podjęcia wspólnych działań , zapobiegających   rozprzestrzenianiu się wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) w naszym kraju i regionie.


-W 2016 roku w Polsce zanotowano 14 nowych ognisk wystąpienia wirusa ASF. Tym razem po raz pierwszy zagrożenie odnotowano na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego. Stąd problematyka jest niezwykle poważna i należy podejmować wszelkie kroki zmierzające do minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się choroby. Wirus dla człowieka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, w gospodarce jednak może wyrządzić bardzo poważne szkody. Spośród dzikich zwierząt wektorem rozprzestrzeniania się choroby są dziki. Dlatego każdy przypadek znalezienia martwego dzika należy bezwzględnie zgłaszać służbom weterynaryjnym w celu dokonania badań na obecność ASF i utylizacji- mówił Grzegorz Głogowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brodnicy.

W spotkaniu uczestniczyli Powiatowy Lekarz Weterynarii z Brodnicy, pracownicy wydziałów ochrony środowiska starostwa powiatowego, przedstawiciele samorządów terytorialnych poszczególnych gmin, właściciele zakładów usług leśnych pracujących na rzecz Nadleśnictwa Brodnica, myśliwi z miejscowych kół łowieckich oraz Służba Leśna Nadleśnictwa Brodnica.

- Nie odnotowano przypadku wirusa na terenie Nadleśnictwa i powiatu brodnickiego .Sytuacja jest monitorowana - każda padły dzik jest badany-informuje  Radosław Koj, naczelnik wydziału OŚ w Starostwie w Brodnicy, który uczestniczył w spotkaniu w Nadleśnictwie.

Starostwo Powiatowe w Brodnicy