Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraził głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją finansową szpitali powiatowych. Zdaniem starostów, którzy omawiali problem na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Toruniu 18 lutego, dotychczasowa polityka Narodowego Funduszu Zdrowia wobec placówek nadzorowanych przez powiaty jest wyraźnie dyskryminująca.

Uczestnicy spotkania swoje obawy sformułowali w stanowisku skierowanym do Ministerstwa Zdrowia. W ocenie starostów, powodem trudnej sytuacji placówek są przede wszystkim niskie ryczałty za wykonywane usługi, konieczność zatrudnienia większej liczby pielęgniarek i specjalistów, by sprostać ministerialnym limitom, brak pielęgniarek i położnych na rynku pracy oraz brak funduszy na wysokie pensje dla lekarzy. W takiej sytuacji bez systemowych zmian szpitalom powiatowym grozi finansowa zapaść.

„Kierujący szpitalami powiatowymi nie obawiają się nowych wyzwań, jednak są granice wydolności ekonomicznej placówek powiatowych, których nie są w stanie pokonać bez wyraźnej poprawy wyceny świadczeń realizowanych przez oddziały szpitali powiatowych, tzn. internistyczne, chirurgii ogólnej, pediatryczne, położniczo-ginekologiczne oraz izby przyjęć i SOR-y” - m.in. czytamy w stanowisku Konwentu.

Autorzy stanowiska wyrazili niepokój o mieszkańców, którym powiatowe szpitale zapewniają dostęp do wielu świadczeń medycznych. Zwrócili uwagę, że to właśnie powiatowe placówki leczą około 80 proc. pacjentów wymagających hospitalizacji.

Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Toruniu, wystąpień starostów i dyrektorów szpitali wysłuchał z uwagą p. o. dyrektora bydgoskiego Oddziału NFZ Andrzej Wiśniewski. Poprosił o przesłanie informacji o problemach szpitali powiatowych z całego województwa, żeby mieć pełen obraz sytuacji. Starostowie postanowili, że oprócz sformułowania wspólnego stanowiska samorządów w sprawie finansowania szpitali powiatowych będą dążyć także do wprowadzenia tego tematu do programu najbliższego Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich oraz na posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie finansowania szpitali powiatowych i norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Źródło: Starostwo Powiatowe

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież