W związku, ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych, w okresie od 31 października w powiecie brodnickim przeprowadzone zostaną działania pn. " Znicz 2018", których głównym celem będzie zapewnienie wszystkim użytkownikom dróg bezpiecznego dotarcia do celu podróży i powrotu do domu. Wzmożone kontrole, prowadzone będą od środy (31.10), aż do niedzieli (4.11.).

Święto to, jest okresem wzmożonego ruchu na drogach, a szczególnie wokół cmentarzy. Duże skupiska ludzi i pojazdów stanowi potencjalne zagrożenie dla wszystkich. Od wielu lat to właśnie w pierwszych dniach listopada dochodzi do największej liczby wypadków i kolizji. Na drogi wyjeżdża praktycznie wszystko co ma koła i silnik.

Główną przyczyną zdarzeń drogowych jest rozwijanie nadmiernej prędkości.

Policjanci apelują o zachowanie w tych dniach szczególnej ostrożności i zwracania bacznej uwagi na to, co dzieje się wokół.

Kierowcy!

-Zachowajmy szczególną ostrożność poruszając się samochodami. Jedźmy z taką prędkością, która pozwoli nam zapanować nad pojazdem i nie utrudniać jazdy innym.
-Korzystajmy tylko z wyznaczonych miejsc do parkowania.


Piesi!
· Pamiętajmy, że samochodu nie da się zatrzymać natychmiast, dlatego też nie powinniśmy wymuszać pierwszeństwa przejścia przez jezdnię przed nadjeżdżającym samochodem.

· idąc drogą poza miastem po zmroku, powinniśmy posiadać na ubraniu elementy odblaskowe, by kierowcy mogli nas dostrzec w odpowiednim momencie i bezpiecznie ominąć.

Rowerzyści!

· Pamiętajmy, o używaniu kamizelek odblaskowych

· wyposażenie roweru w odpowiednie oświetlenie i dzwonek,

· nie wsiadanie na rower pod wpływem alkoholu,

· bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

W trakcie prowadzonych działań policjanci będą przede wszystkim:
· czuwać nad utrzymaniem płynności ruchu,
· eliminować z ruchu nietrzeźwych uczestników,
· udzielać informacji kierowcom o czasowych zmianach komunikacyjnych w organizacji ruchu,
· eliminować z ruchu drogowego pojazdy, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

By zapewnić płynność ruchu i bezpieczeństwo w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich i na głównych trasach komunikacyjnych policjanci apelują do wszystkich kierowców o:
· zwracanie uwagi na obowiązujące znaki drogowe,
· bezwzględne podporządkowanie się policjantom kierującym ruchem drogowym,
· przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a w szczególności nie popełnianie niebezpiecznych wykroczeń takich jak: jazda z nadmierną prędkością, z prędkością niedostosowaną do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na wzniesieniu, na zakrętach czy wymuszanie pierwszeństwa przejazdu,
· dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i swoich umiejętności,
· parkowanie samochodów w miejscach wyznaczonych

W minionym roku na terenie powiatu brodnickiego podczas trwania akcji „Bezpieczny Weekend- Znicz 2017” nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci odnotowali natomiast 34 kolizje drogowe, skontrolowali ponad 500 pojazdów. Ukarali mandatami karnymi 190 osób, sporządzili 8 wniosków o ukaranie i zastosowali 80 pouczeń. Funkcjonariusze zatrzymali 1 nietrzeźwego rowerzystę, zatrzymali 2 prawa jazdy i 22 dowody rejestracyjne.

Źródło: KPP Brodnica

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież