Kiedy rok temu uległ awarii stary mammograf, brodnicki szpital był zmuszony odsyłać pacjentów do innych placówek. Niebawem znów będzie można prowadzić diagnostykę raka piersi w Brodnicy. W środę, 10 października, Powiat Brodnicki przekazał szpitalowi pracownię mammograficzną z nowoczesnym sprzętem.


Mammograf Selenia Dimensions marki Hologic wraz z zainstalowaniem kosztował 659.541 zł, a przystosowanie pomieszczeń, w których będzie pracować urządzenie - dodatkowe 85.485 zł. Łącznie wartość inwestycji wyniosła 745.026 zł i została sfinansowana w całości z budżetu Powiatu Brodnickiego.

W uroczystym przekazaniu szpitalowi nowej pracowni uczestniczyli m.in. starosta Piotr Boiński, wicestarosta Mariusz Klonowski, skarbnik powiatu Aleksandra Sternicka-Rafało, przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, dyrektor szpitala Dariusz Szczepański wraz z personelem pracowni, a także prezes Urszula Derlicka z przedstawicielkami Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Od Nowa” -  organizacji, w której szeregach działają osoby mające własne doświadczenia życiowe związane z terapią raka piersi.

Starosta Piotr Boiński podczas uroczystego przekazania inwestycji zaznaczył, że pomimo bardzo napiętego budżetu, udało się wygospodarować pieniądze na nową pracownię mammograficzną. Podkreślił przy tym rolę skarbnik powiatu Aleksandry Sternickiej-Rafało oraz radnych, którzy szybko uchwalili potrzebne środki.

- Obiecaliśmy paniom ze stowarzyszenia „Od Nowa”, że zaprosimy je po roku na otwarcie nowej pracowni mammograficznej dla brodnickiego szpitala - przypomniał starosta na otwarciu. - No i dziś staje się to faktem. Dzisiaj Powiat Brodnicki przekazuje szpitalowi naprawdę nowoczesny sprzęt, który stawia brodnicki szpital pod względem diagnostyki raka piersi w czołówce szpitali województwa kujawsko-pomorskiego.

Urszula Derlicka w imieniu stowarzyszenia „Od Nowa” podziękowała władzom powiatu za dotrzymanie obietnicy.

- Nasze stowarzyszenie zrzesza przede wszystkim Amazonki, a więc kobiety, które walczyły i walczą z rakiem piersi - dodała. - A wszyscy wiemy, że wstępem do leczenia są badania tym aparatem. Konieczność badań mammograficznych zmuszała nas do bliższych i dalszych podróży po całym województwie. Teraz i my, i wszystkie kobiety w naszej społeczności będą mogły uzyskać wgląd w swoje zdrowie na miejscu, a wczesne wykrywanie raka i profilaktyka jest drogą do przezwyciężenia choroby.  

Władzom powiatu dziękował również za inwestycję dyrektor szpitala Dariusz Szczepański. Nowej pracowni gratulował przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, mówiąc o roli wczesnej diagnostyki w leczeniu raka piersi oraz o programach profilaktyki nowotworowej wspieranych przez Samorząd Województwa.

O mammografie i jego działaniu opowiedział gościom uroczystości Marcin Przydryga, koordynator z pracowni radiologii:

- Mammograf Selenia Dimensions firmy Hologic to jeden z najnowocześniejszych systemów mammograficznych na świecie. Mówię system, ponieważ mammograf to nie jest tylko to urządzenie, na które składa się lampa rentgenowska z detektorem, ale również stacja technika i monitory diagnostyczne wraz z oprogramowaniem, które służą lekarzowi do interpretacji obrazu - objaśnił koordynator.


Aparat jest dostosowany do różnych warunków anatomicznych pacjentek i pacjentów (sic!), bo okazuje się, że około 1 proc. populacji mężczyzn również choruje na raka piersi. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie badań osób na wózkach inwalidzkich. Ma również możliwość rozbudowy o funkcję 3 D, czyli obrazu przestrzennego.

Inwestycję rozpoczęto 29 czerwca br. Wykonawcą była firma Timko Sp. z o.o. z Warszawy. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci na badania w grudniu.

Źródło: Przemysław Majchrzak/Starostwo Powiatowe

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież