Myśląc o sztukaterii mamy zazwyczaj przed oczami ciężkie, gipsowe elementy dekoracyjne. Oczywiście tego rodzaju produkty mają cały czas zastosowanie, jednak obecnie, w dobie nowoczesnych materiałów i technologii, mamy o wiele większe możliwości w wykończeniu wnętrza. Skupmy się, na najczęściej wybieranych przez klientów produktach...

Listwy przysufitowe, czyli gzymsy pod sufitem.

 

Gzymsy zwane są także fasetami i mogą być wykonywane z różnych materiałów. Jednymi z najpopularniejszych są listwy przysufitowe poliuretanowe, czyli z lekkiej pianki. Tego rodzaju listwy są bardzo twarde i odporne na uderzenia, jednocześnie są łatwe do cięcia i montażu. Plusem tych profili jest także łatwe malowanie, które dodatkowo ułatwia warstwa podkładu, którym są pokryte.

Listwy gzymsowe występują także w sprzedaży wykonane ze styropianu, które są również bardzo lekkie jednak ich twardość jest mała. Często spotykamy się z sytuacją, że wystarczy lekkie uderzenie, aby na powierzchni powstało wgniecenie. Profile styropianowe dobrze przyjmują wszelkiego rodzaju farby, jednak muszą być oparte na akrylu, gdyż agresywne rozpuszczalniki mogą spowodować ich uszkodzenie. Ważna cechą listew przysufitowych ze styropianu jest niska cena, która rewanżuje nam słabsze walory użytkowe.

Przy suficie możemy zamontować także dekory wykonane z twardego polimeru, który nazywany jest w zależności od producenta duropolimerem lub polimerem HD. Ten twardy styrodur lub inaczej polistyren jest na tyle odporny na uderzenia, że jest obecnie wykorzystywany także w produkcji listew przypodłogowych. Standardowo listwy sztukateryjne są zagruntowane, nadają się do malowania.

Listwy podsufitowe występują w różnych kształtach wykończenia, jednak najczęściej klienci wybierają gładkie, niż zdobione w różnego rodzaju ornamenty” – podkreśla ekspert ze sklepu internetowego www.yourdecor.pl.

 

Listwy na ścianę – zróbmy ramkę z profilu ściennego!

 

Coraz częściej spotykamy zdjęcia z realizacji projektów wnętrz, gdzie architekci wykorzystują listwy ścienne do wykonania ram na powierzchniach płaskich. Tego typu dekoracja wygląda przepięknie, jeśli umiejętnie ją przykleimy i odpowiednio pomalujemy. Do ich wykonania zalecamy profile wykonane z duropolimeru lub polimeru HD. Są one na tyle twarde, że nie musimy się obawiać o ich uszkodzenie.

Ważne jest, aby dobrać odpowiedni wymiar i wielkość, gdyż mniejsze listwy ścienne, będą lepiej prezentować się w sypialni niż w salonie. Do tego rodzaju listew naściennych możemy także dobrać odpowiedniego kształtu dekoracyjne narożniki. Zarówno gładkie jak i zdobione. Nie zalecamy listew styropianowych do tego celu.

 

Mamy już gzymsy na suficie, to może zamontujmy rozetę?

 

Rozeta to świetny dodatek do fasety, czy listwy sufitowej. Obecnie nie trzeba stosować ciężkiej, wykonanej z gipsu, którą dodatkowo trzeba jeszcze kołkować. Wystarczy wziąć jedną z rozet poliuretanowych lub styropianowych, wywiercić otwór na przewody i haczyk, a następnie brzeg posmarować klejem. Przykładamy w odpowiednim miejscu i voila! Możemy cieszyć się świetnym detalem architektonicznym sufitu. Nie musimy dodawać, że rozety idealnie podkreślą nam kształt żyrandola.

 

Jest listwa u góry, jest na ścianie, to co zamontować na dole? Listwy przypodłogowe!

 

Ten element wykończenia wnętrza jest obowiązkowym, o tym chyba nie trzeba wspominać. Co, jeśli nie chcemy zwykłej listwy pcv, plastikowej lub cokołu z płytki?

Możemy wykorzystać białe listwy podłogowe np. wykonane z mdf-u lub twardego polimeru (polistyrenu). Te ostatnie możemy kupić jako szerokie, czy tez wysokie profile podłogowe, nadające wnętrzu dystyngowanego charakteru. Cokoły produkowane przez Creativa, Orac Decor, czy NMC są przygotowane do malowania, jednak coraz częściej producenci oferują je już pomalowane np. na kolor lub białe. Co ciekawe listwy przypodłogowe wykonane z mdfu mogą być w wersji wilgocioodpornej, zatem możemy je wykorzystać np. w kuchni czy łazience. Dodatkowo Mardom Decor oferuje listwy, które pokryte są folią aluminiową lub INOX, czyli stali szczotkowanej.

Oba rodzaje są bardzo odporne na uderzenia i możemy je montować na klej akrylowy. Cokoły mają różne długości, natomiast jeśli chodzi o cenę, to lepiej wypadają mdf-owe. Przy łukach, występują listwy elastyczne gięte zwane także FLEX. Tymi profilami wykończymy także kolumny lub pilaster.

 

Jak widać sztukateria nie jedno ma imię. W którym kierunku podążymy, zależy wyłącznie od nas samych. W razie wątpliwości zapraszamy do naszego bloga, gdzie publikujemy materiały o nowościach czy problemach przy montażu.

 

Artykuł z materiałów www.yourdecor.pl

Zdjęcie www.creativa.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki