Nie da się w dzisiejszych czasach położyć płytek bez specjalistycznej wiedzy. Potrzebny Ci będzie również odpowiedni i dobry sprzęt. Tylko jeśli połączysz ze sobą te dwa czynniki, to uzyskasz perfekcyjny efekt końcowy.

Jednym z najpotrzebniejszych narzędzi, które bardzo ułatwią Ci obróbkę jest przecinarka do glazury. Na co zwrócić uwagę, wybierając przecinarkę do płytek, aby korzystać z niej z jak największą radością?

 

Rodzaje przecinarek

Pierwszy typ przecinarek to ręczne. Przecinarka do płytek ręczna jest najprostsza. Jest również bardzo popularna. Składa się ze specjalnego koła tnącego. Ma bardzo prostą zasadę działania. Przecinarka wykonuje nacięcie, a następnie wzdłuż określonej linii płytka ceramiczna zostanie przełamana. Glazura nie może mieć mniejszej szerokości niż 5 cm. Bardzo dużym plusem ręcznej przecinarki jest to, że nie musi być podłączana do prądu, ani nie trzeba używać wody, aby z niej korzystać. Cięcie nie jest związane z produkowaniem dużej ilości pyłu. Przecinarka do płytek ceramicznych bardzo dobrze sprawdzi się przy układaniu małych płytek o niewielkiej powierzchni. Drugim rodzajem są przecinarki elektryczne. Mają silnik, który wprawia w ruch tarczę, co pozwala na cięcie płytek o dużej powierzchni.

 

Długość i głębokość cięcia

To jeden z pierwszych elementów, które powinieneś wziąć pod uwagę. Właściwa długość cięcia zapewni obróbkę o najczęściej spotykanym wymiarach wzdłuż dłuższego boku, jak również po przekątnej. Tak samo ważna jest głębokość, która informuje o największej grubości ciętego materiału.

 

Sposób chłodzenia

Elektryczne przecinarki do glazury dzielimy na dwa rodzaje: dolnowrzecionowe i górnowrzecionowe. Te pierwsze są wykorzystywane do cięcia na sucho. Jednak te urządzenia są bardzo mało efektywne. Rozgrzane ostrze bardzo szybko się zużywa. Poza tym, na płytka robią się brzydkie odpryski. Drugi rodzaj to górnowrzecionowe. Posiadają chłodzenie wodne. Dzięki temu możemy je podzielić na takie z ruchomym stołem lub ramowe. Te drugie posiadają ruchomy silnik i dają możliwość cięcia płytek, które są dłuższe niż 60 centymetrów.

 

Prowadnice

Celem prowadnic jest prowadzenie tarczy tnącej. Zależnie od modelu i producenta mają zastosowanie różne systemy, które wpływają na wygodę cięcia i żywotność każdego z elementów. W wyposażeniu przecinarki możemy znaleźć prowadnicę równoległą, która służy do cięcia wzdłuż płytki oraz prowadnicę kątową. Może być stała do cięcia po przekątnej albo nastawna, która umożliwia cięcia pod kątem od 22,5 do 45 stopni. Oprócz tego, na rynku można spotkać przecinarki jednoprowadnicowe, które gwarantują dużą sztywność łamacza oraz dwuprowadnicowe, w których linia cięcia jest doskonale widoczna.

 

Więcej dowiesz się na https://specnarzedzia.pl/120792-przecinarki-reczne-do-glazury-plytek-ceramicznych-i-terakoty. Sprawdź!

 

Moc silnika

Moc silnika ma bardzo dużą rolę, gdy planujemy dłuższe i bardziej intensywne prace. Im większa moc silnika, tym bardziej stabilne działanie przecinarki do płytek. Co więcej większa moc umożliwia prostszą obróbkę grubych materiałów. Wszystkie wymienione wyżej czynniki należy brać pod uwagę przy wyborze przecinarki do glazury.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki