Stłuczki mają miejsce nie tylko na ulicy. Równie często zdarzają się także na parkingach, szczególnie przed supermarketami czy galeriami. W takich miejscach łatwo o zarysowanie auta, a nawet o większe szkody. Ponadto często zdarza się, że kierowcy nie mogą samodzielnie ustalić winnego kolizji, a czasem nawet sprawca zdarzenia odjeżdża, by uniknąć odpowiedzialności.

Co robić w przypadku stłuczki?

Bazując na artykule https://www.odszkodowaniazoc.pl/stluczka-parkingowa-winny-zrobic-przy-kolizji-parkingu/ jeśli w kolizji uczestniczyły dwa poruszające się pojazdy, reakcja powinna być taka sama jak przy stłuczce na ulicy – jeśli żadnemu z podróżujących nic się nie stało, należy ustawić samochody tak, by nie blokować ruchu. Kolejnym krokiem jest oczywiście ocena szkody, zrobienie zdjęć i spisanie oświadczenia sprawcy kolizji, w którym jedna ze stron przyzna się do spowodowania stłuczki.

 

Pierwszeństwo na parkingu

Zazwyczaj ustalenie, który z kierowców jest odpowiedzialny za zaistniałą stłuczkę, nie nastręcza większych trudności. Pierwszeństwo na parkingu jest bowiem regulowane przez znaki drogowe lub przepisy ruchu drogowego – w przypadku braku znaków obowiązuje „zasada prawej ręki”. Często zdarza się jednak, że kierowcy nie pamiętają o tym przepisie i jadąc prosto, nie ustępują pierwszeństwa osobom z prawej strony – wtedy to oni są winni zaistniałego zdarzenia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wyjazdu z miejsca parkingowego, co traktuje się jako włączanie się do ruchu, a tym samym obowiązuje nakaz bezwzględnego ustąpienia pierwszeństwa wszystkim pojazdom.

 

Szkoda parkingowa a wezwanie policji

Niekiedy zdarza się, że kierowcy nie są w stanie samodzielnie ustalić winnego zaistniałego zdarzenia. W takim przypadku warto wezwać policję. Jeśli bowiem parking oznaczony jest jako strefa ruchu, policjanci mają prawo do sporządzenia notatki ze zdarzenia, a także do określenia winy czy wystawienia mandatów. Nieco inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy parking nie został oznaczony jako strefa ruchu. Ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl zaznacza, że wtedy na miejscu zazwyczaj pojawią się policjanci z prewencji, którzy mają mniejsze doświadczenie w ustalaniu winnych kolizji, a w dodatku mogą wystawić jedynie mandat za stworzenie zagrożenia.

 

Przepisy w strefie ruchu

Strefa ruchu to obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazd i wyjazd oznaczono odpowiednimi znakami drogowymi. Na jej terenie obowiązują takie same zasady jak na drodze publicznej. Oznacza to, że służby porządkowe mają pełne prawo do wymierzania kar na takim obszarze – wystawiania mandatów za złe parkowanie czy inne wykroczenia. Są także uprawnieniu do odholowania samochodu, który zastawił inny pojazd.

 

Nieznany właściciel samochodu

W przypadku zarysowania auta nieznanego właściciela najlepiej poczekać na przyjście kierowcy lub też podejść do sklepu i poprosić o wywołanie osoby posiadającej auto o danym numerze rejestracyjnym. Innym rozwiązaniem jest zostawienie za wycieraczką kartki z notatką i numerem telefonu. Niekiedy samemu jest się jednak poszkodowanym i zdarza się, że sprawca szkody zniknął z miejsca zdarzenia, nie zostawiając żadnych informacji. Na szczęście parkingi przed większymi sklepami praktycznie zawsze są monitorowane. W takim przypadku należy więc uzyskać dostęp do nagrania i na tej podstawie ustalić sprawcę. Dodatkowo należy powiadomić policję – notatka policyjna okaże się bardzo pomocna w przypadku decyzji o naprawieniu szkody z AC.