W życiu może nam się przytrafić niemalże wszystko i z prostego rachunku prawdopodobieństwa łatwiej o kolizję drogową niż o trafienie szóstki w lotto. I choć robimy wiele, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a oferty firm ubezpieczeniowych są coraz bogatsze, warto znać swoje prawa, by móc zadbać o to, co nam się należy.

Kiedy możemy liczyć na samochód zastępczy?

W przypadku wypadku lub stłuczki masz prawo do wynajęcia samochodu zastępczego z polisy oc sprawcy. Pomimo tego że jest to uzasadnione przez wyroki Sądu Najwyższego, wiele firm ubezpieczeniowych próbuje wprowadzić swoich klientów w błąd. Od samego początku warto więc zbierać pełną dokumentację likwidacji szkody.

Pamiętaj, że samochód zastępczy należy ci się zarówno, gdy jest on do użytku firmowego, jak i prywatnego. Nikt nie ma prawa decydować, że w czasie naprawy będziesz musiał poruszać się komunikacją miejską. Problemy mogą pojawić się w momencie, gdy jesteś właścicielem jeszcze jednego samochodu. Warto na samym początku zapytać ubezpieczyciela o stawki, jakie proponuje przy zwrocie kosztów, by w ostatecznym rozrachunku nie być zmuszonym do ponoszenia dodatkowych opłat.   

 

O czym trzeba pamiętać?

Wynajęcie bezgotówkowe samochodu zastępczego z polisy sprawcy zdarzenia wymaga wypełnienia wielu dokumentów oraz świadomości swoich praw. Firmy ubezpieczeniowe (z wiadomych względów) nie ułatwiają całej procedury oraz przedłużają zwrot kosztów za auto. W przypadku kolizji jeżeli poszkodowany chciałby wynająć samochód zastępczy, musi poinformować firmę ubezpieczeniową o tym fakcie. W odpowiednim piśmie należy uzasadnić, że auto jest mu niezbędne do pracy lub w życiu rodzinnym. Według prawa nikt nie ma prawa narzucić, z jakiej wypożyczalni ma skorzystać, choć w praktyce niektórzy ubezpieczyciele tak właśnie czynią. Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać jest fakt, że wynajmowany samochód nie może być lepszej klasy niż uszkodzone auto.

Warto wiedzieć, że nie można oczekiwać od ubezpieczyciela pieniędzy na wynajęcie samochodu zastępczego, ale mamy zwracane pieniądze za skorzystanie z takiej opcji. Firmy podkreślają i kontrolują fakt, że wydatki muszę być celowe i ekonomicznie uzasadnione. Stąd też konieczność wynajęcia samochodu o podobnej klasie według stawek, które obowiązują na lokalny rynku. Oczywiście auto zastępcze otrzymujemy tylko na czas naprawy lub okres, w którym zakupimy nowe. Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie samochodu „z wyższej półki” lub ubezpieczyciel uzna, że za długo korzystaliśmy z niego, możemy mieć problemy z pokryciem kosztów z polisy sprawcy wypadku.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki