Powierzchnia każdego materiału musi być poddana obróbce przed pośrednimi i końcowymi operacjami wytwarzania części i struktur. Aby zachować właściwości techniczne i operacyjne każdego odpowiedniego produktu metalowego, należy go okresowo czyścić. Ponieważ występują nierówności, rdza, kamień, kurz, brud, smugi tłuszczu itp., kuleczkowanie jest odpowiednie do wyeliminowania tych problemów, zapewniając skuteczne czyszczenie i zwiększając trwałość.

Kuleczkowanie stali to technologia czyszczenia i wzmacniania powierzchni

Podczas kuleczkowania stali różne powierzchnie są narażone na działanie materiału ściernego, który jest dostarczany z dużą prędkością przez strumień powietrza. Do wykonywania takich prac stosuje się specjalne urządzenia — śrutownice. Dzięki mocy dołączonego strumienia ściernego można usunąć wszelkiego rodzaju brud i osady, rdzę, płytkę nazębną, nierówności i wiele innych.

Kulkowanie zapewnia szorstką, czystą powierzchnię, która zapewnia dobrą przyczepność do nakładanych materiałów. Systemy kuleczkowania stosowane są głównie do wykańczania powierzchni i metali. Istnieją dwa typy urządzeń:

  • zamknięte — do przetwarzania szczegółów, obiektów w zamkniętej przestrzeni;
  • otwarte — do wykończenia powierzchni zewnętrznej.

Obróbka metali na śrutownicach

Fizyczne kulkowanie powierzchniowe wygląda następująco:

  1. Małe ziarna umieszcza się w specjalnym rozpylaczu, w początkowej fazie ich energia kinetyczna wynosi zero.
  2. Podczas uruchamiania urządzenia granulki cząstek wpadają pod strumień sprężonego powietrza, co daje granulkom wysoką energię kinetyczną — prowadzi to do silnego przyspieszenia cząstek.
  3. Pod wpływem przepływu sprężonego powietrza cząstki wylatują z rozpylacza z dużą prędkością i uderzają w metalową powierzchnię.
  4. Gdy na powierzchni metalowego przedmiotu znajdują się ciała obce (brud, kurz, gruz, rdza, kamień itp.), ziarna dostarczają tym cząstkom dużą ilość energii kinetycznej.
  5. Prowadzi to do tego, że z powodu nadmiaru energii kinetycznej obce cząstki odlatują z powierzchni, co prowadzi do czyszczenia metalu (sam metal nie odkształca się zgodnie z zasadami, ponieważ ma zwiększoną wytrzymałość). .
  6. Należy pamiętać, że podczas przetwarzania ziarna cząstki mogą zarówno zachować swój kształt, jak i zostać zdeformowane lub zniszczone (całkowicie lub częściowo) - wszystko zależy od właściwości fizycznych ziaren.

Wpływ kuleczkowania na metal jest procesem obróbki na zimno. Jest to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych technologii mechanicznych wykorzystywanych do różnorodnych zadań, a zastosowany sprzęt zapewnia doskonałą jakość i wysoką wydajność. Najczęściej kuleczkowanie stali służy do usuwania rdzy z jego powierzchni w jak najkrótszym czasie i przy minimalnych kosztach.

Oprócz czyszczenia z niepotrzebnych elementów metal ma zupełnie inny wygląd: może być matowy lub szorstki, wygładzając nierówności powierzchni. Kuleczkowanie stosuje się do:

 

  • usuwania śladów korozji;
  • usuwania płytki nazębnej pozostałej po obróbce metalu;
  • czyszczenia starych powłok ochronnych i dekoracyjnych;
  • polerowania i matowania powierzchni metalowych;
  • nadania powierzchni niezbędną chropowatość przed malowaniem;
  •  usuwania warstw tlenku metalu przed spawaniem.

Ochronny efekt kuleczkowania stali

  • Głównym efektem kulkowania jest ochrona przed korozją mechaniczną i zmęczeniem. Jak wiadomo, prawie wszystkie z nich pochodzą z metalowej powierzchni. Podczas pracy każde uderzenie działa jak mały młotek na materiale i tworzy małe lub zachodzące na siebie wgłębienia na jego powierzchni po uderzeniu, deformując w ten sposób metal.
  • Pod tą powierzchnią materiał ma tendencję do powrotu do pierwotnego stanu, tworząc warstwę naprężeń ściskających pod uformowaną zdeformowaną metalową półkulą. Zachodzące na siebie wgłębienia powstałe po kulkowaniu tworzą jednolitą warstwę wysokich naprężeń ściskających na powierzchni materiału, co znacznie zwiększa wytrzymałość, niezawodność i trwałość zarówno części, jak i powstałego sprzętu i urządzeń.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki