Choć odznacza się wysoką kalorycznością, dostarcza sporo cennych składników odżywczych – chałwa to przysmak, któremu ciężko się oprzeć. Znana i lubiana jest niemal na całym świecie. Powstało sporo wersji tego słodkiego produktu. W różnych rejonach globu wykorzystuje się rozmaite składniki, by tworzyć wariacje na temat pysznej słodyczy. Choć wciąż trwają spory o to, które państwo może sobie przypisać produkcję jednego z najstarszych deserów, najstarsze wzmianki dotyczące pojawienia się pierwszej chałwy wskazują, że jej kolebką był starożytny Babilon.

Różnorodność chałwy

Słodki przysmak szybko rozprzestrzenił się na Bliskim Wschodzie. Chałwa trafiła do Persji, Turcji i Grecji, a z czasem opanowała Europę. Zależnie od tego, gdzie ją wytwarzano, była modyfikowana i komponowana zgodnie z gustem danego społeczeństwa, dlatego powstało tak wiele jej odmian. W południowej Azji do przygotowania przysmaku używa się kaszy manny. W Indiach znajdziemy wersję z marchewką i mlekiem. Turcy wykorzystują do produkcji ekstrakt z mydlnicy lekarskiej. Dobrze nam znana sezamowa najczęściej pojawia się w krajach śródziemnomorskich. Dużą popularnością cieszy się chałwa słonecznikowa z Ukrainy. Nasi wschodni sąsiedzi chętnie wykorzystują do produkcji słodyczy również mak i orzechy. Odwiedzając sklep ukraiński, można nabyć te pyszne produkty z dodatkiem kakao, wanilii lub bakalii. Dostępne są też kawałki w czekoladowej glazurze.

Jak powstaje chałwa?

Początkowy etap powstawania chałwy, niezależnie od jej odmiany, rozpoczyna przygotowanie miazgi oleistej. Obrane z łupin, oczyszczane, wypłukane ziarna są prażone i następnie schładzane. Następnie zostają mielone, by uzyskały jednolitą konsystencję. Powstała pasta łączona jest z masą kajmakową lub inne słodziwa – miód, melasę lub syrop daktylowy, a także dodatki i aromaty. Mieszana uzyskuje odpowiednią strukturę, jest porcjowana i pakowana. Samodzielne przygotowanie słodkiego wyrobu może dostarczyć pewnych trudności. Sklep ukraiński oferuje duży wybór rozmaitych wersji smakowych w atrakcyjnych cenach, więc warto przejrzeć asortyment i przetestować słodycze w różnych odsłonach.

Słodycz o cennych właściwościach

Słodycze to kategoria żywności, którą spożywa się głównie dla walorów smakowych. Rozpływające się w ustach kawałki przede wszystkim mają rozpieszczać podniebienie. Chałwa słonecznikowa z Ukrainy to produkt, który jest przygotowany na bazie roślin oleistych, dlatego jest również wartościowym wyborem pod względem substancji odżywczych, które przemyca. Nasiona słonecznika zawierają kwas foliowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, witaminę E, B1, B3 i B6. Przeciwutleniacze pomagają zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie komórek. Mikroelementy wpływają pozytywnie na kondycję skóry i wzrok, a także układ mięśniowy i nerwowy. Należy pamiętać z rozwagą ze względu na dużą kaloryczność i zawartość cukru.