Organizujesz szkolenie lub imprezę integracyjną? Planujesz celebrować ważną uroczystość w większym gronie? Pora rozejrzeć się za firmą cateringową! Oprócz jedzenia, warto zwrócić uwagę na to, jakie napoje oferuje i czy zapewnia profesjonalne ekspresy do kawy.

Profesjonalne ekspresy do kawy w cateringu

W dzisiejszych czasach catering to nie tylko urozmaicenie nudnych szkoleń lub mało ważny dodatek imprez firmowych. Catering, z racji coraz bogatszej oferty i wygody Polaków, stał się częścią rodzinnych imprez i ważnych spotkań. Jedzenie musi być nie szybkie, lecz pyszne. Podobnie z napojami – wymaga się coraz wyższych standardów, a kawa i herbata parzone na szybko z torebek nie zaspokajają tak łatwo kubków smakowych. Nic dziwnego, że profesjonalne ekspresy do kawy zagościły w cateringu. Właściciele tego typu biznesów inwestują w ekspresy gastronomiczne. Nie wybierają oczywiście wymagających przestrzeni i doświadczenia w obsłudze ekspresów kolbowych, ale sięgają po prostsze, ale równie smaczne rozwiązania oferowane przez producentów.

Ekspresy gastronomiczne – podział

Ekspresy gastronomiczne dzieli się na kilka rodzajów - głównie ze względu na model i miejsce użytkowania – hotel, restauracja, kawiarnia czy firma cateringowa właśnie. Wyróżnia się ekspresy: automatyczne, kolbowe (ich do cateringu nie polecamy), przelewowe oraz na kapsułki.

Kawa zalewana wrzątkiem? Stare dzieje!

Dotychczas kawa podawana przez firmy cateringowe kojarzyła się z fusami lub rozpuszczalną mieszanką, zalewaną wrzątkiem z pojemnika z wodą. Tego samego oczywiście, który odpowiadał za przygotowanie herbaty z torebek. Taka zasada powoli odchodzi do przeszłości. Wraz z tacami pełnymi jedzenia i przekąsek, na stołach nakrywanych przez firmy cateringowe pojawiają się profesjonalne ekspresy do kawy. Najczęściej to modele przelewowe.

Przelewowy ekspres do kawy – jak działa?

Szybkość obsługi to jeden z atutów firm cateringowych. W przypadku kawy przygotowanej przez ekspres przelewowy ta zaleta nie ulega zmianie. Ekspresy przelewowe działają szybko – łączą w sobie zarówno styl, smak, jak i wydajność. Są wyposażone w elementy grzewcze oraz zbiornik na wodę, który pomieści porcje nawet dla kilkunastu osób. Szklany dzbanek lub termos wykonany ze stali nierdzewnej odpowiadają za utrzymanie temperatury gotowego napoju. Dzięki temu można przygotować dużą ilość kawy – dla wszystkich uczestników szkolenia w małej firmie lub gości na rodzinnym obiedzie. Tuż nad dzbankiem zainstalowany jest filtr. W zależności od modelu i producenta, ma on formę stałą lub jednorazową. Jak działa ekspres przelewowy? Po włączeniu ekspresu, woda zaczyna się nagrzewać, a następnie jest przepuszczana przez pojemnik z kawą i filtr. Gotowy napar skapuje do dzbanka. Kiedy zostanie wyczerpany limit wody, urządzenie zazwyczaj samoistnie się wyłącza.

Dlaczego ekspres przelewowy jest dobry dla firmy cateringowej?

Zazwyczaj jest tak, że im tańczy ekspres przelewowy, tym słabsze elementy jego obudowy. Dla firm cateringowych polecamy ekspresy wykonane ze stali nierdzewnej. Są idealne dla właścicieli punktów gastronomicznych. Gładka powierzchnia sprawia, że są łatwe do czyszczenia i utrzymania higieny. Ponadto, stal nierdzewna wyróżnia się odpornością na otarcia, wgniecenia czy zarysowania, a o nie nietrudno, prowadząc firmę cateringową. Sprzęt przewożony i przestawiany jest z miejsca na miejsce. Ważne jest zatem, by był odporny na uszkodzenia mechaniczne. W dodatku stal w połączeniu z innymi tworzywami daje ładny efekt wizualny. Ekspres przelewowy nie tylko zaskoczy więc gości smakiem podawanej kawy, ale i wyglądem – będzie się ładnie prezentował na sali bankietowej lub szkoleniowej.

Kawa to nie wszystko!

Przeglądając oferty firm cateringowych lub rozmawiając z ich przedstawicielami, warto dopytać, co proponują do kawy. Cukier i mleko? Sam aromatyczny napój z popularnymi dodatkami to nie wszystko. Zdecydowanie mile widziane będą słodkie propozycje: syropy a nawet czekoladki przełamujące smak kofeiny.