Polski Ład dopuszcza stawianie domów bez pozwolenia na budowę i kierownika budowy. Czy postawisz tak każdy dom do 70 m2? Dom na zgłoszenie budowy.

Planujesz wybudować dom na zgłoszenie? To bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza w czasach, gdy ceny materiałów budowlanych rosną w niesamowitym tempie. Czekanie z realizacją marzeń o własnych czterech kątach na swojej ziemi może się skończyć tym, że nigdy ich nie spełnisz. 

Pamiętaj jedynie, że nie każdy obiekt można postawić na zgłoszenie. Jaki dom bez pozwolenia wybudujesz w 2022 roku?

Dom na zgłoszenie musi być wolnostojący. Ile takich domów wybudujesz?

Budynek wolnostojący to taki, który nie ma wspólnych elementów konstrukcyjnych z innym obiektem. Mówiąc prościej, nie jest połączony z żadnym innym budynkiem. Jako inwestor możesz zdecydować się na budowę domów do 70 m2 powierzchni zabudowy w ilości jeden na każde 500 m2 powierzchni działki

Nie potrzebujesz do tego kierownika budowy. Nie jest wymagane prowadzenie dziennika budowy. Wystarczy oświadczyć, że przyjmujesz na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową.

Obszar działania domu bez pozwolenia na budowę nie wykracza poza działkę.

W przypadku budynków mieszkalnych teoretycznie wystarczy, by zachować odległości ścian obiektu od granic działki. Dla ścian z oknami lub drzwiami wynosi ona 4 metry. Dla ścian bez otworów okiennych lub drzwiowych – 3 metry. Istotne jest również to, czy wybudowany dom wywołuje zakłócenia elektryczne, drgania lub hałas odczuwalny na sąsiednich posesjach. A także, czy powoduje zanieczyszczenia powietrza lub wody w otoczeniu lub ogranicza sąsiadom w jakiś sposób korzystanie z mediów.

Powierzchnia zabudowy jest ograniczona. Zbudujesz tak dom do 70 m2.

A konkretniej, dom do 70 m2 powierzchni zabudowy. Liczy się ją po obrysie budynku. W praktyce oznacza to, że powierzchnia użytkowa Twojego domu może być większa. Wystarczy, że w domu znajdzie się antresola lub piętro. Jak łatwo zauważyć, sumaryczny metraż domu bez pozwolenia może być więc porównywalny z dużymi mieszkaniami w mieście. W mieście nie skorzystasz jednak z uroków natury w stopniu choćby porównywalnym.

Możesz dostać darmowe projekty budowlane domów całorocznych.

I nie chodzi tu o słynne projekty za złotówkę. Istnieją firmy projektowe i budowlane, które dają Ci darmowe projekty. Co ważne, są to projekty bardzo atrakcyjne wizualnie. A przestrzeń w nich została zaplanowana tak, by maksymalnie wykorzystać każdy kąt. Co więcej, firma może poprowadzić Cię przez załatwianie wszystkich formalności w urzędzie. Jest to nieoceniona pomoc, jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z tym etapem.

Projekt domu na zgłoszenie budowy może mieć dwie kondygnacje.

Polski Ład wprowadził możliwość stawiania bez uzyskania pozwolenia na budowę domów dwukondygnacyjnych, czyli z piętrem lub poddaszem. Wcześniej na zgłoszenie można było budować domy jedynie parterowe. Warunek jest jeden. Projekt domu musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. 

MPZP nie obejmuje Twojej działki? Organ administracji architektoniczno-budowlanej ma teraz tylko 21 dni na wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Jakie są koszty budowy domu jednorodzinnego w uproszczonej procedurze?

Własny dom w technologii szkieletowej możesz postawić już za 100 000 złotych. Mowa oczywiście o stanie surowym zamkniętym. Dom z elewacją i dachówką postawisz za kwotę od około 150 000 złotych w zależności od wybranego modelu. W tej cenie możesz nawet zmieścić koszty wszystkich materiałów do wykończenia budynku. Do tego dojdzie robocizna. 

Weź przy tym pod uwagę, że nie budujesz tylko domku letniskowego. Od 2022 roku domy bez pozwolenia to nie tylko budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, ale domy całoroczne. Pamiętaj, że dom na zgłoszenie możesz też wynająć. Wynajem umożliwi Ci traktowanie domu jako inwestycję w przyszłość.

Budowa domu bez pozwolenia to uproszczone formalności.

Nowe przepisy wprowadzone 3 stycznia 2022 roku nadal zakładają, że procedura zgłoszenia ma być prosta. Musisz poinformować organ nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy. Do tego dołączasz wskazane przez urzędników dokumenty. Budowę możesz rozpocząć od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia. 

Szukasz projektu domu na zgłoszenie, który naprawdę będziesz chcieć zrealizować? Zajrzyj na Hyta.pl. Nie dość, że projektujemy naprawdę piękne domy, to jeszcze nie zostawimy Cię bez pomocy z formalnościami.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki