Przed Tobą matura, a potem studia? Zobacz, czym się kierować podczas wyboru kierunku studiów, by przyniosły one jak najwięcej korzyści.

Zwróć uwagę na własne predyspozycje i zainteresowania

Podczas wyboru studiów, niezwykle istotne jest uwzględnienie własnych predyspozycji. Zwróć uwagę, których przedmiotów w szkole uczyłeś się zdecydowanie łatwiej, a które sprawiały Ci trudności. Może to być pierwsza wskazówka związana z tym, w jakim zawodzie możesz się odnaleźć.

Jeżeli np. dobrze szła Ci matematyka czy fizyka, większa szansa, że osiągniesz sukces na studiach technicznych. Z kolei jeżeli uwielbiasz języki obce i ich nauka to dla Ciebie przyjemność, zdecydowanie łatwiej poradzisz sobie na studiach językowych.

Istotne, w procesie wyboru kierunku kształcenia, są również Twoje zainteresowania. Odpowiedz sobie na pytanie, co lubisz robić w wolnym czasie – Twoja pasja może być wskazówką, która podpowie Ci jakie studia wybrać. Pomyśl, że praca związana z tym, co Cię interesuje, mogłaby być czymś wspaniałym.

Przeanalizuj rynek pracy i dowiedz się więcej o zawodach deficytowych

Inne podejście do wyboru studiów, które nie musi stać wcale w sprzeczności z zainteresowaniami i predyspozycjami kandydata na studia, zakłada dopasowanie kierunku do potrzeb rynku pracy.

Porozmawiaj z doradcą zawodowym, rodzicami, nauczycielami o tym, w jakich zawodach warto się kształcić. Zapoznaj się z dostępnymi w Internecie raportami, w których przeczytasz, jakie profesje są deficytowe, w jakich branżach brakuje rąk do pracy.

Sprawdź ofertę uczelni wyższych

Mimo że rynek pracy zmienia się dynamicznie, to z pewnością będzie łatwiej o pracę w zawodach związanych z wiedzą techniczną. Aby lepiej określić się co do przyszłego zawodu, zapoznaj się z ofertą uczelni wyższych. Przeczytaj więcej o interesujących Cię kierunkach i wybierz taki, który przyniesie Ci wiedzę w tym zakresie, w którym chcesz się rozwijać.

Budownictwo pasywne czy konstrukcje budowlane, które można studiować na ULT, czyli Uczelni Lingwistyczno-Technicznej, to kierunki, które dają spore możliwości zawodowe. Równie istotna jest też znajomość języków obcych, np. języka angielskiego czy niemieckiego. Filologię niemiecką i filologię angielską można studiować również na wskazanej uczelni.

Aby wybrać dobrze, warto zapoznać się z opiniami na temat uczelni od roczników wyższych.

Określ swoje potrzeby

Dziś można studiować na różne sposoby: w murach uczelni w ramach studiów dziennych, ale też w trybie zaocznym. Od kilku lat popularnością cieszą się również studia online na Uczelni Lingwistyczno-Technicznej.

Studiowanie w takiej formule jest dobrym sposobem na łączenie życia rodzinnego i zawodowego z nauką. To także szansa dla tych osób, które chcą zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach i życiu w miastach akademickich. To w końcu także nowoczesny sposób nauki za pośrednictwem platform i wykształcona kadra wykładowców.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki