Picie kawy czy herbaty w wielu kręgach kulturowych – także i w polskich domach – ma znamiona rytuału. Dla większości z nas ma znaczenie, w czym kawa, czy herbata zostaną podane. Zastawa kawowa to nie tylko przyjemność spędzania czasu przy kawie, ale także gustowny element wystroju wnętrza. 

Zastawa kawowa składa się zazwyczaj z filiżanek ze spodkami i z talerzyków deserowych (bo przecież kawka i herbatka uwielbiają sąsiedztwo czegoś słodkiego na ząb). W bardziej rozbudowanych zestawach są też dzbanki do kawy i herbaty, cukiernica czy dzbanuszek na mleko (mlecznik). Serwisy do kawy mogą też zawierać różną liczbę elementów, jeśli chodzi o liczbę osób, dla jakiej serwis jest przeznaczony. I tak mamy zastawy kawowe dla: 4, 6 czy 12 osób. Serwis do kawy to różne style, a także różne materiały jego wykonania. Ale o tym w dalszej części artykułu.

Serwisy kawowe – trafiony wybór

Serwisy kawowe w swoim dopracowanym przez czołowe firmy designie to często małe arcydzieła sztuki użytkowej – i nie ma w tym ani odrobiny przesady. Producenci dbają o to, by każdy element był stylistycznie na najwyższym poziomie. I tak znajdziemy serwisy w stylu art deco, stylu rustykalnym, klasycznym czy też o bardzo nowoczesnym minimalistycznym designie. Dotyczy to kształtów poszczególnych elementów serwisu. Duża rozpiętość występuje także jeśli chodzi o kolorystykę. Od klasycznej bieli, poprzez jasne barwy ze skromnymi zdobieniami, aż po bardzo ostatnio modne folkowe wzory. W związku z tak dużą różnorodnością łatwo jest dopasować serwis kawowy do naszych gustów czy wystroju wnętrz. Taka różnorodność ułatwia także wybór serwisu na prezent. Nie zapominajmy, że to popularny podarunek nie tylko z okazji ślubu, ale także rocznic czy ważnych wydarzeń. Tym bardziej że serwis dobrej jakości to prezent praktyczny i estetyczny, który posłuży przez wiele lat. 

Porcelana i nie tylko

Porcelana to niejedyny materiał, z którego powstają serwisy kawowe. Wśród nich są produkty wykonane także z innego rodzaju ceramiki, np. z kamionki. Ceramika artystyczna Bolesławiec jest jednym z chlubnych przykładów firmy, która produkuje zestawy kawowe i nie tylko właśnie z kamionki. Cieszą się one popularnością nie tylko w kraju, ale i za granicą. I to od dziesięcioleci. Dzięki charakterystycznym i niepowtarzalnym projektom ceramika z Bolesławca jest rozpoznawana na pierwszy rzut oka. Na stronie internetowej producentów bez pośpiechu można obejrzeć różne wzory zastaw w różnych stylach. Do ceramiki należą także wyroby z: fajansu czy porcelitu.

Filiżanki do kawy umilą nam (jeszcze bardziej) przyjemne chwile spędzone przy tym cudownym napoju. Niezależnie od pory dnia warto pić kawę w wielkim stylu.