Broń palna to wielka odpowiedzialność. Nie potrzeba co do tego nikogo głębiej przekonywać. Każdy właściciel lub posiadacz dysponujący bronią palną jest za nią odpowiedzialny. Oznacza to, że odpowiada za skutki jej użycia. Może korzystać z niej tylko w określony przepisami prawa sposób i tylko w miejscach do tego prawem wyznaczonych. Użycie w sytuacji kryzysowej (samoobrona) także musi przebiegać według ściśle wyznaczonych przez prawo karne w tym przypadku zasad.

Odpowiedzialność właściciela lub posiadacza za broń palną

To jednak nie wszystko. Odpowiedzialność za broń to nie tylko ww. odpowiedzialność za użycie broni. To także odpowiedzialność za właściwe jej przechowywanie i konieczność dopilnowania by żadna niepowołana osoba tej broni nie pozyskała. Tak więc właściciel lub posiadacz broni palnej musi nie tylko właściwie się nią posługiwać ale także zapewnić jej właściwy stan techniczny, by nie stanowiła zagrożenia a także posiadać warunki do jej składowania by nikt poza nim nie miał do niej dostępu (i to w żadnych okolicznościach). Przechowywanie broni palnej w domu przez zwykłego obywatela, czy przechowanie broni myśliwskiej przez członka koła łowieckiego to bardzo istotny temat, z którym powinien zapoznać się każdy, kto poważnie myśli o posiadaniu broni.

W jaki sposób należy przechowywać broń?

Broń palna musi być przechowywana w sposób, który uniemożliwi przypadkowej osobie pozyskanie  jej. Nie ma znaczenia czy osoba taka działa w złej wierze i chce przejąc broń palną w celu posłużenia się do popełnienia czynu zabronionego czy też będzie to np. nieletni domownik posiadacz broni, który w wyniku przejęcia broni i braku umiejętności posługiwania się nią może doprowadzić do przypadkowej tragedii.

W każdym z tych przypadków odpowiedzialność za niedochowanie należytej staranności spadnie na właściciela lub posiadacz amunicji czy broni. Dlatego każdy kto dysponuje tytułem prawnym do posiadania broni palnej musi spełnić wymogi także w zakresie możliwości bezpiecznego składowania broni - niezależnie czy prowadzi magazyn uzbrojenia, kolekcjonuje wiele egzemplarzy broni czy tez posiada hobbystycznie jedną sztukę krótkiej broni palnej.

Broń palna musi więc być składowana w odpowiednio skonstruowanych, atestowanych wyrobach jaki jest szafa na bron S1 pancerna. Szafa taka cechuje się tym, że jej konstrukcja uniemożliwi jej otwarcie w wyniku działania destrukcyjnego z zewnątrz. Szafa na broń S1 jest także wmontowywana w podłoże i ścianę pomieszczenia w sposób uniemożliwiający jej demontaż z zewnątrz i przejęcie całej szafy z zwartością.

Czym wyróżnia się solidna szafa na broń palną?

Współczesne szafy na broń np szafa Novcan G3 S1 4 lub szafa Novocan G3 S1 8 spełniają wymogi przewidziane dla klasy S1. Oznacza to, że są one dedykowane do bezpiecznego przechowywania i składowania broni palnej w sposób uniemożliwiający jej przejęcie. Dostępne na polskim rynku szafy pancerne na broń i sejfy służące do przechowywania broni opatrzone są specjalnym certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej który potwierdza, ze spełniają one wymogi przewidziane dla tego typy akcesoriów oznaczonych klasą bezpieczeństwa S1.

Szafa pancerna na broń myśliwską posiada trzystronny mechanizm ryglowania, zamek kluczowy lub szyfrowy klasy A wg klasyfikacji normy ENV 1300 oraz specjalne kotwienia, które umożliwiają przytwierdzeni e szafy do podłoża i ściany w pomieszczeniu, w którym broń  będzie składowana.

szafy pancerne na broń

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki