Dzięki dostępnym obecnie na rynku narzędziom stworzenie strony internetowej, efektownej, i funkcjonalnej, takiej, którą łatwo będzie można administrować, jest banalnie proste i dostępne dla każdego.

Na rynku mamy całą masę kreatorów stron, jednak poza wieloma zaletami takimi chociażby jak intuicyjne zarządzanie, budowanie strony z gotowych elementów mają one też swoje wady. Przede wszystkim jest to związanie z dostawcą hostingu, na którym dostępny jest kreator. Takiej strony nie przeniesiemy bezproblemowo na zewnątrz (lub nie przeniesiemy wcale), jeśli w którymś momencie przestaną nam odpowiadać warunki współpracy z daną firmą hostingową. Nie możemy jej też dowolnie modyfikować, a jedynie w pewnym określonym zakresie. Kreator stron to dobre narzędzie, gdy potrzebujemy natychmiast strony www np związanej z konkretnym wydarzeniem, nie polecam tego rozwiązania do tworzenia firmowych stron, które mają na służyć przez lata.

Jeśli nie kreator to co?

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stworzenie strony przy pomocy WordPressa, który jest darmowym softem, a dzięki tysiącom wtyczek i motywów możemy nasza stronę rozwijać praktycznie bez ograniczeń. Strona www stworzona na WordPressie jest całkowicie naszą własnością, wybieramy hosting, na którym instalujemy WordPress, a jeśli w pewnym momencie przestaje nam odpowiadać współpraca z hostingodawcą możemy przenieść naszą instalację gdzie indziej.

WordPress jest systemem bardzo intuicyjnym, skalowalnym - naszą stronę możemy dowolnie rozbudowywać dodając jej kolejne funkcje, jak chociażby funkcję sklepu - wystarczy, że pobierzemy i doinstalujemy odpowiednia wtyczkę i gotowe. Dzięki systemowi wtyczek i motywów dedykowanych systemowi WordPress jesteśmy w stanie stworzyć stronę, która będzie dla nas realnie pracować i bardzo usprawni wiele czynności w firmie, wystarczy wybrać odpowiednia wtyczkę. Nie wszystkie wtyczki do WordPressa są darmowe, za niektóre musimy zapłacić, jednak koszt zakupu jest relatywnie niski w stosunku do tego jaki musielibyśmy ponieść, gdybyśmy chcieli zlecić stworzenie strony o danej funkcjonalności profesjonalnej agencji.

Dzięki ogromnej popularności, jaką cieszy się WordPress bez najmniejszego problemu znajdziemy w sieci wiedzę na temat pracy z nim Są poradniki, filmy instruktażowe, grupy skupiające pasjonatów WordPressa czy wreszcie kursy. Inwestując niewielkie pieniądze możemy pod okiem mentora nauczyć się nie tylko podstaw WordPressa ale również tego jak instalować wtyczki, modyfikować motywy, wspomagać działania z zakresu SEO itp.

Oczywiście możemy też czerpać wiedzę z darmowych, wcześniej wspomnianych źródeł, jednak wówczas musimy się uzbroić w cierpliwość i na prawdę sporo samozaparcia, a moment kiedy nasza upragniona strona www ujrzy światło dzienne odsunie się sporo w czasie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursu?

Przede wszystkim na to kiedy kurs WordPress został opublikowany i czy materiał jest na bieżąco aktualizowany. Poza tym oczywiście na zakres materiału dostępny w ramach kursu. Warto też zasięgnąć co nieco wiedzy o osobie twórcy - czy jest on praktykiem, który na co dzień pracuje z WordPressem, czy oferuje w ramach kursu dodatkowe wsparcie? Koniecznie trzeba sprawdzić mówią dotychczasowi kursanci o kursie. Warto też zweryfikować jak długo kurs jest dla nas dostępny? Jeśli jesteśmy osobami totalnie początkującymi trzeba też sprawdzić czy język kursu będzie dla nas zrozumiały, czy prowadzący nie nadużywa specjalistycznego słownictwa. Kolejną kwestią są materiały jakie otrzymamy w ramach kursu, czy są to tylko pliki .pdf i prezentacje, a może filmy instruktażowe czy wręcz dostęp do platformy, gdzie będziemy mogli stale wracać do przerobionego materiału i w razie problemów prosić o wsparcie.

Mnie osobiście zachwycił kurs WordPress dostępny na blogu Jak zrobić stronę.

Kurs jest prowadzony prostym językiem. Uczestnik kursu przechodzi po kolei przez wszystkie zagadnienia poczynając od instalacji WordPressa, a na omówieniu narzędzi marketingowych kończąc. Dostęp do kursu jest dożywotni, a poza kursem uczestnicy otrzymują akces do zamkniętej grupy wsparcia gdzie mogą zadawać pytania osobom pracującym na WordPressie na co dzień. Treści są na bieżąco aktualizowane i każdy kto wykupi kurs, nie ważne kiedy, ma do nich dostęp. Autor kursu do praktyk z wieloletnim doświadczeniem, który z WordPressem pracuje na co dzień.

 

Oczywiście to tylko jeden z przykładów jak może wyglądać dobry kurs Wordpress, każdy musi znaleźć taki, który spełni jego oczekiwania i tematyką będzie dostosowany do już posiadanych umiejętności.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki