Rachunki za prąd, przysyłane prze elektrownie z roku na rok są coraz większe. Nic dziwnego, iż coraz więcej osób zastanawia się, jak obniżyć koszty zasilania domu w energię elektryczną. Coraz popularniejsza staje się instalacja paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu gospodarstwo domowe funkcjonuje wykorzystując energię słoneczną. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, jednak posiada również pewne wady.

Rozwój technologii pozwala jednak na coraz lepsze usprawnienie ogniw fotowoltaicznych, a co za tym idzie ich coraz większą efektywność oraz obniżenie kosztów ich produkcji oraz montażu. Efektem tego jest rosnąca liczba gospodarstw domowych, czerpiących korzyści z darmowego prądu. Jakie są zalety i wady fotowoltaiki?

 

  1. Koszty pozyskania energii elektrycznej

  2. Ekologia

  3. Produkcja energii przez panele

  4. Montaż paneli

  5. Wady fotowoltaiki

 

Koszty pozyskania energii elektrycznej

 

Największą zaletą montażu paneli fotowoltaicznych jest oczywiście koszt pozyskania energii elektrycznej, a w zasadzie jego całkowity brak. Poza koniecznością zapłaty za zakup i montaż, dostarczany do gospodarstwa domowego prąd jest całkowicie darmowy, a niewyczerpalnym źródłem energii jest Słońce. Dzięki temu stajemy się nie tyle konsumentem, co producentem energii elektrycznej, a jej nadwyżki można przesyłać do sieci. Ceny paneli fotowoltaicznych są obecnie jeszcze dość wysokie, trzeba jednak pamiętać, iż będą to jedyne poniesione koszty – po montażu będziemy cieszyć się darmową energią elektryczną. Poza tym możliwe jest uzyskanie dofinansowania do instalacji, dzięki czemu część poniesionych kosztów wróci do naszej kieszeni.

 

Ekologia

 

Tradycyjna produkcja energii elektrycznej wiąże się z emisją dużej liczby zanieczyszczeń. Odnawialne źródła energii są zdecydowanie zbyt mało wykorzystywane, najczęściej ze względu na zbyt małą wydajność w stosunku do kosztów ich budowy. Jednak mają one niepodważalne zalety – nie powodują żadnych szkód w środowisku naturalnym i są całkowicie przyjazne dla otoczenia. Panele fotowoltaiczne – w przeciwieństwie do wiatraków – nie powodują również hałasu, co umożliwia ich zastosowanie nawet w gęstej zabudowie. Ich efektywność umożliwia bezproblemowe zasilenie małych gospodarstw domowych, jednak nie pozwala jeszcze na masową produkcję energii elektrycznej ta metodą.

 

Produkcja energii przez panele

 

Jaką ilość energii mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne? Zależy to od kilku czynników. Najważniejsze z nich to wielkość instalacji oraz jej położenie na dachu. Najkorzystniejsze jest oczywiście jej ułożenie w kierunku południowym. Największa efektywność osiąga ona w miesiącach letnich, przy dużym nasłonecznieniu i długim dniu. Możliwe jest w takich warunkach osiągnięcie około 1000 kWh w ciągu roku, dla panelu mającego 1 kWp. Instalacja fotowoltaiczna 5 kWp może więc spokojnie zasilić nawet zamieszkałą przez kilka rodzin kamienice, jak to ma miejsce w Warszawie. Trzeba pamiętać, że efektywność paneli może spadać nie tylko w zbyt niskiej, ale również w zbyt wysokiej temperaturze. Dlatego miesiącem, w którym osiąga się największą wydajność nie jest, jak można by się spodziewać lipiec czy sierpień, ale maj.

 

Montaż paneli

 

Jedna z wielu zalet paneli fotowoltaicznych jest fakt, iż można je zamontować w miejscach, do których dostarczenie energii elektrycznej w inny sposób jest niemożliwe lub bardzo kosztowne. Sposób ich wykonania powoduje, iż w żaden sposób nie wpływają na wygląd otoczenia, zamontowane na dachu są praktycznie niezauważalne. W dodatku na ich montaż nie jest wymagane dodatkowe zezwolenie, po prostu zamawiamy usługę (na przykład w firmie Inovativ.pl), czekamy na przyjazd fachowców i już wkrótce możemy cieszyć się darmową energią. Panele fotowoltaiczne są bardzo odporne na warunki klimatyczne i nie trzeba obawiać się o ich uszkodzenie. Nie musimy również martwić się o ich konserwację, choć zalecane jest czyszczenie powierzchni instalacji raz do roku, by zachować wysoką efektywność.

 

Wady fotowoltaiki

 

Mimo szeregu zalet instalacje fotowoltaiczne nie pozbawione są wad. I choć ciągły rozwój technologiczny powoduje, iż część z nich jest coraz mniej aktualna, nadal zniechęcają wiele osób do zainwestowania w darmową energię. Najczęstszą przyczyna, dla której panele słoneczne cieszą się jeszcze małą popularnością, są wysokie koszty montażu. Mimo dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych oraz możliwości odliczenia ich założenia od podatku, nadal jest to kosztowny zakup. Zniechęca to potencjalnych klientów, choć zwrot inwestycji w niektórych przypadkach następuje już po kilku latach. Trzeba również pamiętać, iż nie w każdym miejscu można je zamontować – miejsca zacienione, lub budynki, których dachy skierowane są jedynie w stronę północy nie nadają się do montażu paneli, choć tego typu miejsc jest stosunkowo niewiele. Poza tym szeregowe łączenie paneli może mieć znaczący wpływ na wydajność – uszkodzenie tylko jednego z nich skutkuje obniżeniem sprawności całego układu. Na szczęście wady te nie mają większego wpływu na działanie prawidłowo zamontowanej i zadbanej instalacji fotowoltaicznej i warto rozważyć jej zakup, w celu zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Panele słoneczne mogą działać nawet kilkadziesiąt lat, jest to więc inwestycja, która przyniesie dużo korzyści i z pewnością jest technologią przyszłości.

 

undefined

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki