Dieta ketogeniczna polega na spożywaniu głównie produktów wysokotłuszczowych.

Dieta ketogeniczna, czyli niskowęglowodanowa opiera się na założeniu, że aby spalać tłuszcz należy spożywać go w większych ilościach. Zasad tej diety przestrzegają głównie osoby, którym zależy na utracie wagi, natomiast można ją stosować również jako jeden ze sposobów walki z nadciśnieniem lub cukrzycą. Choć taki sposób odżywiania posiadana wielu zwolenników, jej przeciwnicy zarzucają jej niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne. Na czym więc polega dieta ketogeniczna i jakie efekty może przynieść jej długotrwałe stosowanie?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Większość z nas spożywa na co dzień około 35% tłuszczów, 50% węglowodanów i 15% białka. W diecie ketogenicznej proporcje te diametralnie się różnią. Spożywamy wówczas 75-80% tłuszczów, 15-20% białka i około 5% węglowodanów. Celem takiego rozkładu makroskładników jest osiągnięcie ketozy, która wiąże się z efektywniejszym spalaniem tłuszczu nagromadzonego w organizmie. Jeśli stężenie ciał ketonowych we krwi jest wyższe niż stężenie glukozy, znacznie słabiej odczuwamy głód. Węglowodany są wówczas niepożądanymi składnikami, które powodują wahania insuliny, a w konsekwencji prowadzą do napadów silnego apetytu.

Podstawowe zasady diety ketogenicznej

Choć w diecie ketogenicznej posiłki powinny być wysokotłuszczowe, muszą jednak być one jak najmniej przetworzone. Ponadto w jadłospisie dziennym powinny dominować tłuszcze nasycone, tj. masło, smalec czy olej kokosowy, a także tłuszcze jednonienasycone, do których zaliczamy min. orzechy, olej i awokado. W ciągu dnia powinniśmy spożywać 3 posiłki, a każdy z nich musi zawierać taką samą ilość makroskładników. Jeśli chodzi o dostarczanie płynów, należy wypijać dziennie od 60 do 665 ml na kilogram masy ciała.

Zalety diety ketogenicznej

Dawniej dieta niskowęglowodanowa stosowana była wyłącznie w żywieniu dzieci chorych na padaczkę lekooporną lub innych rzadkich schorzeniach metabolicznych i genetycznych. Obecnie jest stosowana również przez sportowców oraz osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Ta metoda odżywiania gwarantuje utratę wagi w racjonalny sposób i w odpowiednim tempie, czyli około 1 kg na tydzień.

Ponadto dieta ta sprawia, że przez pierwsze kilka miesięcy czujemy się lekko i jesteśmy pełni energii, wzrasta również aktywność naszego mózgu, dzięki czemu szybciej i sprawniej możemy pracować. W trakcie stosowania diety niskowęglowodanowej w organizmie dochodzi do spadku glikogenu, w wyniku czego następuje redukcja nagromadzonej pod naszą skórą wody. Wiąże się to także z szybszym spadkiem masy ciała.

Dieta keto dzięki niskiej zawartości cukrów, reguluje ciśnienie krwi, a także obniża poziom insuliny złego cholesterolu. Przestrzeganie takiego sposobu odżywiania może wpływac korzystnie również na stan zdrowia osób cierpiących na cukrzyce. 

Źródło: http://dietetyk.edu.pl/dieta-keto-zalety-oraz-wady-diet-ketogenicznej/

Wady diety ketogenicznej

Początki stosowania diety wysokotłuszczowej sprawiają, że wchodzimy w stan euforyczny. Po kilku miesiącach możemy natomiast odczuwać senność, zmęczenie, utratę apetytu lub ciągłe uczucie pragnienia. Ten sposób odżywiania nierzadko prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej, rozregulowania perystaltyki jelit i bólów brzucha. Częstym problemem osób na diecie ketogenicznej jest także częstomocz, a długotrwała dominacja produktów wysokotłuszczowych w diecie może przyczynić się nawet do wystąpienia kamicy moczanowej i hiperurykemii.

Warto zwrócić uwagę również na restrykcyjność tej diety. Lista dozwolonych produktów jest bardzo ograniczona, a jej składniki nie należą do najtańszych.

Wskazania i przeciwwskazania

Dieta keto jest doskonałym rozwiązaniem dla sportowców oraz osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów lub utrzymać swoją obecną wagę. Może być również świetnym wstępem dla tych, którzy planują wdrożyć w swój tryb życia IF, czyli technikę żywienia opartą na okresowych postach.

Dietę, w której dominują tłuszcze warto stosować także w leczeniu chorób takich jak padaczka lekooporna, zespół Retta, zespół Dravet, zespół Doose czy stwardnienie rozsiane.

Diety wysokotłuszczowej nie zaleca się natomiast osobom, które mają problemy z chorobami wątroby, trzustki czy nerek, ponieważ taki podział makroskładników w jadłospisie może znacznie obciążyć te narządy. Jeśli nie odczuwamy dolegliwości w obrębie wymienionych organów, należy zasięgnąć opinii lekarza. Dieta wysokotłuszczowa nie jest dieta uniwersalną i nie dla każdego będzie ona odpowiednia, więc warto upewnić się, że stan zdrowia pozwala nam na jej wprowadzenie.

Podsumowanie

Dieta ketogeniczna polega na spożywaniu głównie produktów wysokotłuszczowych. Ograniczenie węglowodanów jest konieczne w celu wyregulowania poziomu insuliny, której wahania mogą prowadzić do wilczego apetytu. Taki sposób odżywiania towarzyszy osobom odchudzającym się, ale zaleca się jego stosowanie również w leczeniu chorób, tj. padaczka lekooporna, zespół Retta, czy stwardnienie guzowate. Mimo że dieta ketogeniczna postrzegana jest przez specjalistów jako zdrowa, warto najpierw skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki