Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice dzieci, które pierwszy raz wyruszą na szkolne zajęcia we wrześniu, zastanawiają się, jak zorganizować przestrzeń przyjazną do nauki. Organizacja biurka i dobór odpowiedniego krzesła to nie lada wyzwanie - sprawdź, jak zrobić to dobrze!

 

  1. Właściwe ustawienie biurka

  2. Organizacja biurka z komputerem

  3. Materiały biurowe

 

Przyjęło się, że biurko zapewnia młodemu uczniowi najlepsze warunki do nauki. To przestrzeń przeznaczona typowo do przyswajania wiedzy, pod warunkiem, że zostanie funkcjonalnie rozplanowana. Konieczne jest zadbanie o wolną przestrzeń do rozłożenia książek oraz przyborników na materiały piśmiennicze lub organizerów na dokumenty.

 

Właściwe ustawienie biurka

Organizacja biurka zaczyna się od jego prawidłowego ustawienia w pokoju. Przede wszystkim, należy zadbać o oświetlenie, najlepiej naturalne. To szczególnie ważne, jeśli na biurku będzie się znajdował również monitor komputera - jego jasne światło źle wpływa na oczy, a wpływ ten dodatkowo jest spotęgowany, jeśli pomieszczenie jest źle doświetlone lub pomalowane na ciemne kolory. Biurko może więc stać, np. w okolicach okna tak, aby uczeń siedział do niego przodem lub bokiem, ale nie plecami. Przyda się również dodatkowe oświetlenie w postaci lampki stojącej lub na klips, najlepiej takiej, która umożliwia zmianę położenia światła.

 

Organizacja biurka z komputerem

Obecnie coraz młodsi uczniowie zaczynają wykorzystywać komputer do nauki, dlatego wielu rodziców decyduje się na zakup sprzętu przeznaczonego jedynie dla dziecka. Jeśli będzie to jednostka stacjonarna, warto przemyśleć zakup biurka, które posiada specjalną półkę przeznaczoną na komputer, podwyższenie na monitor oraz wysuwany blat na klawiaturę. Taka konstrukcja biurka zapewnia bezpieczne ustawienie komputera i wszystkich jego dodatkowych elementów, które nie będą zabierały miejsca na głównym blacie. Jeśli wybór padnie na laptopa, warto zadbać o dodatkową półkę w okolicy biurka, na którą będzie można go odłożyć. Biurka przystosowane pod komputer stacjonarny posiadają też zwykle otwór w tylnej części blatu, przez który przeprowadza się wszystkie kable do jednostki głównej.

 

Materiały biurowe

W pierwszych latach nauki w szkole podstawowej dzieci wykorzystują wiele materiałów plastycznych i pomocy naukowych, które ułatwiają przyswajanie wiedzy i kształtowanie umiejętności manualnych. Takie dodatki jak podkładka na biurko z mapą świata, tabliczką mnożenia lub podstawowymi wzorami matematycznymi czy stojący kalendarz z miejscem na plan lekcji i notatki na każdy dzień, są bardzo praktyczne, a przy tym uczą dziecko planowania swojego czasu nauki oraz pilnowania porządku na biurku.

Szeroki asortyment materiałów biurowych zapewnia taką organizację biurka, która będzie maksymalnie funkcjonalna i ułatwi naukę poszczególnych partii materiału. Niezbędnym elementem jest z pewnością organizer na materiały piśmiennicze, wyposażony dodatkowo w przegródki na memo karteczki, temperówkę, gumkę do mazania i inne przybory. Tak drobne elementy ułożone w jednym miejscu ułatwią utrzymanie czystości na blacie biurka. Na rysunki lub dodatkowe materiały od nauczycieli mogą przydać się szuflady na dokumenty. Można je kupić w wielu różnych kolorach i dodatkowo opisać tak, aby dziecko mogło umieszczać w nich konkretne materiały. Jeśli szuflady zajmą na biurku zbyt wiele miejsca, alternatywą są stojące organizery, mieszczące dokumenty formatu A4.

Organizacja biurka powinna być funkcjonalna, ale dla dziecka, nie jego rodziców, dlatego mały uczeń powinien brać udział w wyborze wyposażenia. Dzięki temu dziecko może samodzielnie zdecydować, jak będzie wyglądało jego pierwsze biurko.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki