Efektywna kontrola dostępu do poszczególnych pomieszczeń odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa całej firmie. Jeśli do tej pory nie wprowadziłeś w swoim przedsiębiorstwie żadnych regulacji w tym zakresie, najwyższy czas to zmienić. O czym pamiętać przy projektowaniu systemu kontroli? Które z dostępnych rozwiązań warto wziąć pod uwagę? Czy można się tym zająć samodzielnie?

Podziel budynek na strefy

To pierwszy krok, który należy wykonać przy wprowadzaniu w firmie regulacji w zakresie kontroli dostępu. Zastanów się, kto powinien mieć dostęp do poszczególnych pomieszczeń w budynku i które z nich powinny być szczególnie chronione. Zdecyduj, czy ograniczenia mają dotyczyć tylko gości, czy również pracowników firmy. Jeśli chodzi o ochronę przed dostępem osób z zewnątrz, zwykle wystarczające okazuje się zamontowanie zwykłych zamków w drzwiach. Jeśli pracownicy mają mieć różne poziomy uprawnień, dobrze jest pomyśleć o bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, takich jak system klucza master key czy system jednego klucza.

Wybierz konkretny system

Firmy działające w branży kontroli dostępu, oferują nam obecnie wiele nowoczesnych technologii, które możemy wykorzystać w swoich firmach. Wśród nich największą popularnością cieszą się system jednego klucza i system działający w oparciu o klucz master. W pierwszym przypadku inwestor otrzymuje do dyspozycji jeden i tylko jeden klucz, którym może otwierać wszystkie zabezpieczenia działające w ramach systemu. W drugim klucz generalny może posłużyć do otwarcia wszystkich zamków objętych systemem. Zastępuje on wszystkie klucze do pojedynczych zabezpieczeń oraz tak zwane klucze grupowe, z których pomocą można otworzyć kilka zamków tworzących grupę. Wybór systemu powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb konkretnej firmy.

Poprawnie zainstaluj system

Ostatni krok to instalacja wybranych urządzeń w firmie. Nawet jeśli do tej pory radziłeś sobie sam, montaż systemu najlepiej powierzyć profesjonalistom. To dobry moment, aby rozwiać ewentualne wątpliwości, dobrać konkretne modele urządzeń i potwierdzić, że rozwiązania, na które się zdecydowałeś, rzeczywiście sprawdzą się w Twoim przypadku. Co więcej, tylko profesjonalna instalacja daje nam gwarancję, że system będzie działał prawidłowo, a nasza firma będzie efektywnie chroniona.