Aloes to roślina o szerokim spektrum stosowania, a jej dobroczynne właściwości wykorzystywane były już w starożytności. Spośród wielu gatunków, najbardziej ceniony jest aloes zwyczajny (Aloe vera), znany ze swoich kojących i nawilżających właściwości.

Gatunki aloesu

Istnieje wiele gatunków aloesu, natomiast działanie lecznicze wykazują jedynie niektóre z nich. Najbardziej popularny jest aloes zwyczajny (Aloe vera), który posiada niezwykle wszechstronne zastosowanie. Miąższ tej rośliny zawiera między innymi kwas salicylowy, a także liczne związki o działaniu antybakteryjnym. Aloe vera ma również korzystne działanie na układ immunologiczny.

Kolejnym gatunkiem o działaniu leczniczym jest aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Roślina ta występuje naturalnie na terenach południowej Afryki i Półwyspu Arabskiego. Miazga pozyskiwana z liści aloesu drzewiastego wykazuje działanie przeciwbólowe, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku drobnych otarć czy skaleczeń. Gatunek ten służy również do przyrządzania przetworów.

Działanie lecznicze wykazuje także aloes uzbrojony (Aloe ferox), pochodzący z południowej Afryki. Dzięki zawartości cennych składników, roślina ta działa wspomagająco w przypadku problemów z układem pokarmowym. Gatunek ten wykorzystywany jest również jako składnik kosmetyków. Roślina ta posiada specyficzny zapach, a także gorzki smak.

Właściwości aloesu

Lecznicze gatunki aloesu, takie jak Aloe vera (forever-produkty.pl), Aloe arborescens czy Aloe ferox, bogate są w cenne witaminy, w szczególności z grupy B oraz witaminę C. Są one również źródłem pierwiastków niezbędnych do życia. Zawierają między innymi wapń, cynk, magnez, chrom i żelazo. W aloesie znajdują się także aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Roślina ta ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także przeciwbólowe. Dzięki temu doskonale sprawdza się stosowana zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie preparatów aloesowych może mieć niekorzystne skutki. Nie zaleca się ich również w przypadku kobiet ciężarnych.

 

Jak stosować aloes?

Wszechstronne działanie aloesu sprawia, że można go stosować zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. W przypadku problemów zdrowotnych doskonałym wyborem będzie na przykład sok z aloesu, który bogaty jest w składniki odżywcze, takie jak witaminy oraz sole mineralne. Aloes działa wspomagająco na układ pokarmowy, odpornościowy, a także krążenia.

Natomiast na problemy skórne warto stosować żel aloesowy, który posiada silne działanie nawilżająco-kojące. Dzięki temu znakomicie poradzi sobie z różnego rodzaju podrażnieniami, takimi jak drobne skaleczenia, otarcia czy oparzenia. Żel aloesowy doskonale sprawdzi się w przypadku skóry przesuszonej, wrażliwej czy też trądzikowej.