Produkty niskokaloryczne – dietetyczne wcale nie muszą być pozbawione słodkiego smaku. Do mrożonych deserów, napojów zamiast cukru dodaje się słodziki. Czym jest aspartam i do jakiej grupy produktów jest dodawany?

Założeniem każdej niemal diety odchudzające czy utrzymującej wagę jest ograniczenie spożycia cukrów. Niestety, ale cukry proste występują w wielu produktach żywnościowych przetworzonych. Znowu naturalne produkty z owocami czy warzywami zawierają wiele cukrów złożonych o wysokim indeksie glikemicznym. Wysoka ilość cukru jest szkodliwa nie tylko dla diet, ale również osób chorych na cukrzycę. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie cukru z diety jest słodzik typu aspartam. Stosowanie słodzika zamiast cukru pozwoli na utrzymanie słodkich walorów smakowych deserów czy napojów, bez aplikowania organizmowi szkodliwego cukru. Czym jest aspartam, gdzie jest stosowany i czy jest zdrowy?

Czym jest aspartam?

Aspartam jest popularnym słodzikiem i jednocześnie zamiennikiem cukru.  Aspartam ma jednak przewagę smakową nad cukrami, ponieważ jest słodszy ok. 200 razy. Jest to związek syntetyczny, czyli chemiczny – ester metylowy dipeptydu Asp-Phe. Został stworzony w 1965 roku i stosowano go pierwotnie np.: w słodyczach. Współcześnie jego zastosowanie jest dużo bardziej powszechne. Aspartam stosowany jest w napojach gazowanych, izotonicznych czy naturalnych wodach smakowych. Stanowi podstawę wielu produktów opierających się niegdyś na cukrze. Obecnie słodzik stosowany jest również w produktach dietetycznych czy dla diabetyków.

W jakich produktach spotykany jest aspartam?

Żywność jest pierwszą kategorią produktów, gdzie często stosuje się aspartam. Występuje nie tylko słodyczach bez cukru, ale także w jogurtach naturalnych, deserach mrożonych, ciastach, napojach gazowanych, izotonicznych czy wodach mineralnych słodzonych. Aspartam z powodzeniem zastępuje cukier w wymienionych produktach, dlatego świetnie sprawdzają się one w dietach.

Aspartam dostępny jest również w lekach. Popularne tabletki musujące również zawierają zamiast cukru słodzik. Podobnie jest w przypadku leków na grypę czy przeziębienie w saszetkach – granulat. Zamiast cukrów również stosowany jest słodzik. Słodki smak powoduje, że leki są lepiej przyswajalne smakowo dla chorych, a nie zawierają bomby kalorycznej w postaci cukru.

Czy aspartam jest bezpieczny?

Aspartam został przebadany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków – FDA. Swoje badania przeprowadziła również Europa. Unia Europejska nakazała wykonanie szeregu badań na słodziku – aspartam, a jego bezpieczeństwo dla zdrowia oznajmiła za pośrednictwem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Badania wykazał, że posądzenia o szkodliwość słodzika są bezpodstawne. Badano wszelkie kategorie żywieniowe, gdzie jest dostępny aspartam produkty spożywcze, leki i inne. Jedynym zagrożeniem może być choroba genetyczna fenyloketonuria. Osoby chore na rzadką i dziedziczną chorobę są narażone na działanie fenyloalaniny zawartej w słodziku.

Ustalając dietę, warto przemyśleć nie tylko produkty naturalne, ale również tradycyjne desery, napoje, które nie mają cukrów, a są słodzone przez słodzik – aspartam. Dieta nie oznacza w takim wypadku rezygnacji z łakoci czy słodkości, a nadal jest skuteczna i zdrowa.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki