Złocisty, pachnący, pokryty chrupiącą panierką z dodatkiem bułki tartej… po prostu pycha! Kotlet schabowy od lat niezmiennie króluje wśród najpopularniejszych i najbardziej lubianych dań kuchni polskiej. Podany w towarzystwie delikatnych młodych ziemniaczków oraz rozpływającej się w ustach zasmażanej kapusty smakuje wybornie. Jak przygotować taki obiad? Poniżej wskazówki!

Najlepsze składniki na schabowy

Kotlet schabowy to plaster mięsa ze schabu wieprzowego (z kością lub bez), ubity oraz panierowany (mąka, jajko, bułka tarta), a na koniec smażony na wybranym tłuszczu. W naszym kraju jest to bardzo popularne danie. Niemal każda pani domu ma swój własny sposób na przyrządzenie najlepszego schabowego. Można więc zrobić kotlet schabowy z kością lub bez, ubity mocno lub słabo czy smażony na smalcu, maśle lub oleju. Możliwości jest sporo!

Jeśli chcesz przygotować kotlet schabowy według najbardziej popularnej receptury, zacznij od kupienia mięsa od sprawdzonego dostawcy. W domu podziel schab na porcje, każdą rozbij tłuczkiem, dodaj odrobinę soli i oprósz przyprawą (smak mięsa świetnie podkreśli Przyprawa ZIARENKA SMAKU uniwersalne WINIARY). Mięso panieruj najpierw w mące pszennej, a potem w rozbełtanym jajku oraz w bułce tartej. A na czym smażyć schabowe? Jeśli chcesz, aby ich skórka była rumiana i chrupiąca, wykorzystaj smalec lub olej roślinny i smaż kotlety z każdej strony po około 2 minuty. Taki klasyczny schabowy jest naprawdę smaczny. Warto podawać go z gotowanymi ziemniakami i zasmażaną bądź kiszoną kapustą, która swoim kwaskowatym smakiem idealnie skomponuje się z delikatnym mięsem.

Jak ukisić kapustę w domu?

Wprawdzie kapustę kiszoną można kupić przez cały rok, ale lepiej ją zrobić samemu, ponieważ często się zdarza, że producenci dodają do niej kwas octowy, znacznie przyśpieszający proces fermentacji, co ma niekorzystny wpływ na smak i zapach. Wbrew pozorom kiszenie kapusty w domu wcale nie jest trudne. Jak to zrobić? Wystarczy kilka główek białej kapusty, duże wiaderko i litrowe słoiki.

Najpierw dokładnie umyj kapustę, usuń przywiędłe liście i poszatkuj, pomijając twardy i często gorzki głąb. Kapustę układaj warstwowo w wiaderku, przy czym każdą warstwę posypuj solą (mniej więcej 1 łyżka na każdy kg kapusty). Jeśli lubisz kapustę z dodatkami, pomiędzy warstwy możesz włożyć utartą marchew albo trochę kminku. Pamiętaj, żeby każdą warstwę dobrze ubijać i zasypywać solą, dzięki czemu kapusta szybko puści soki. Kiedy wiaderko będzie już prawie pełne, zostawiamy je na około godzinę, żeby sól weszła w reakcję z poszatkowanymi liśćmi. Następnie odstaną kapustę przełóż do słoików. Koniecznie pamiętaj o tym, że kapusta musi być całkowicie przykryta sokiem. Pełne słoiki zakręć (ale nie za mocno) i trzymaj w cieple przez kilka dni, następnie przenieś je do niższej temperatury (np. do piwnicy), gdzie proces fermentacji będzie przebiegał wolniej.

Zasmażana kapusta – najlepsza do schabowego

Tradycyjny schabowy z pyszną chrupiącą panierką nie może obejść się bez zasmażanej kapusty, której przygotowanie jest banalnie proste. Wystarczy, że zalejesz kapustę kiszoną niewielką ilością wody, dodasz liść laurowy, ziele angielskie, troszkę kminku oraz utartą marchew i wszystko razem zagotujesz. Do gotującej się kapusty dodaj kilka namoczonych i pokrojonych w paski suszonych grzybów. Na patelni z łyżki mąki i smalcu zrób rumianą zasmażkę. Dodaj do niej posiekaną cebulę, podsmaż, a następnie połącz z kapustą. Po zagotowaniu przypraw do smaku pieprzem, cukrem i solą. Przygotowaną w ten sposób kapustę podawaj z ziemniaczkami i schabowym. Takiemu pysznemu daniu nikt się nie oprze. Smacznego!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki