Polskie firmy chętnie korzystają z leasingu aut, komputerów, czy specjalistycznych maszyn potrzebnych do skutecznego prowadzenia biznesu skupionego wokół produkcji lub którejś z gałęzi przemysłu. Leasing pracowniczy wydaje się jednak czymś nowym i w związku z tym budzi spore zaciekawienie wśród przedsiębiorców. W tym artykule staramy się rozwiać niejasności narosłe wokół tego tematu i doprecyzować, na czym polega wynajem specjalistów na określony czas.

Co należy rozumieć poprzez wynajem pracowników na zasadach leasingu?

 

Na początek warto zaznaczyć, że leasing pracowniczy nie jest tym samym, co praca tymczasowa, choć skojarzenie z nią wydaje się dość oczywiste. W przypadku pracy tymczasowej pracownikowi należy zapewnić takie same warunki, jak innym osobom zatrudnionym w firmie, a umowę z nim można podpisać maksymalnie na 18 miesięcy. Pensję w takim wypadku wypłaca agencja pracy tymczasowej.

 

Leasing pracowniczy nie wiąże się z podobnymi obostrzeniami. Pracownik dostaje urlop bezpłatny w firmie macierzystej i wykonuje pracę na podstawie umowy na czas określony w firmie docelowej. W związku z tym jego wynagrodzenie wypłaca pracodawca, u którego wykonuje swoje obowiązki. Wszystkie kwestie formalne reguluje zawarta między dwoma firmami umowa precyzująca, jaki rodzaj pracy będzie wykonywany i jaka pensja będzie przysługiwać pracownikowi. Aby podobne działanie było możliwe, pracownik musi oczywiście wyrazić na nie zgodę.

 

Jak wygląda proces rekrutacji z punktu widzenia leasingobiorcy i pracownika?

 

Osoba chętna do pracy zgłasza się do firmy zajmującej się leasingiem pracowników lub zostaje przez nią zwerbowana. Następnie przechodzi proces starannej selekcji, podczas której zostaną zweryfikowane jej umiejętności i rzetelność. Zaznajamia się ją z zasadami etyki panującymi w danym przedsiębiorstwie i zobowiązuje do przestrzegania ich. Następnie podpisuje umowę o pracę i od tej chwili jest pełnoetatowym pracownikiem leasingodawcy. Gdy przychodzi moment, w którym powstanie zapotrzebowanie na jej umiejętności, wykonuje uzgodnioną pracę przez określony czas. 

 

Dla leasingobiorcy sprawa wygląda jeszcze prościej. Wystarczy zgłosić się do firmy oferującej leasing pracowniczy i nakreślić, kogo w danej chwili potrzebujemy. Następnie uzgadniamy szczegóły umowy, jak wynagrodzenie, czas jej trwania i inne kwestie formalne. Leasingodawca zobowiązuje się, że oddelegowane do pracy osoby będą wykonywać swoje obowiązki na wysokim poziomie i nie wyniosą poza firmę żadnych informacji biznesowych. Podpisujemy umowę i spokojnie czekamy na pracowników, którzy pojawią się u nas w określonym w umowie terminie.

 

Kiedy warto skorzystać z leasingu pracowniczego?

 

Leasing pracowniczy jest fantastycznym rozwiązaniem problemów współczesnych przedsiębiorców. Wiele firm funkcjonuje z różną intensywnością, w zależności od ilości zleceń. Inną trudność stanowi sezon urlopowy, w którym trudno jest ustalić grafik bez utraty płynności działania. Inna sytuacja warta wspomnienia to ta, w której masz możliwość podpisać intratną umowę, lecz braki kadrowe nie pozwalają ci zobowiązać się do wykonania kolejnego, wymagającego projektu. Korzystając z usług leasingodawcy można wynająć pracowników dokładnie wtedy, kiedy mamy taką potrzebę. Dodatkowo unika się konieczności przeprowadzania rekrutacji i zatrudniania osób na zapas. Jest to duża oszczędność dla firm, które muszą sobie radzić z rosnącymi kosztami prowadzenia biznesu w Polsce.

 

Opisywana forma zatrudnienia jest również korzystna dla pracownika. Dzięki niej może on zachować ciągłość pracy i nie musi obawiać się zwolnienia z powodu cięć kadrowych. Wystarczy, że wykona swoje obowiązki z pełną solidnością. Ważne jest również to, że czas urlopu bezpłatnego wlicza się do stażu pracy u głównego pracodawcy, dzięki czemu nabywa prawo do przysługujących mu w związku ze stałym zatrudnieniem uprawnień.

undefined

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki