Wbrew pozorom precyzyjne oświetlenie ogrodu wcale nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli chcesz połączyć funkcjonalność z walorami estetycznymi. Jakie lampy do ogrodu wybrać, aby osiągnąć najlepszy efekt? Podpowiadamy.

Przemyślane oświetlenie ogrodu zwiększa funkcjonalność przestrzeni, podkreśla urok starannie wypielęgnowanych roślin i… chroni przed złodziejami. Aby osiągnąć najlepszy efekt, wybierając lampy, weź pod uwagę przede wszystkim:

 • ich rodzaj,

 • temperaturę barwową,

 • klasę szczelności,

 • estetykę.

 

Lampy ogrodowe — słupki, reflektory, kinkiety

 

Do oświetlenia ogrodu używa się przede wszystkim słupków, reflektorów, kinkietów i opraw najazdowych.

 • Lampy słupkowe z żarówkami ledowymi lub halogenowymi najczęściej umieszcza się wzdłuż chodników i ścieżek. Wyposażone w czujnik ruchu wygenerują oszczędności i poprawią funkcjonalność przestrzeni.

 • Reflektory to lampy o wszechstronnym charakterze. Skutecznie podkreślą piękno bujnej roślinności i ogrodowego wodnego oczka. Świetnie sprawdzą się także do oświetlenia ścieżek i elewacji budynku.

 • Kinkiety to lampy, które stosuje się przede wszystkim do oświetlania elewacji, np. domu lub garażu. Często umieszcza się je również przy furtce.

 • Oprawy najazdowe to niewielkie, bardzo wytrzymałe lampy, montowane w podłożu. Służą do podświetlania alejek i chodników.

 

Temperatura barwowa światła w ogrodzie

 

Wybierając lampy do ogrodu, zwróć także uwagę na temperaturę barwową świetlówek.

 • Lampy o temperaturze barwowej poniżej 3300 K emitują ciepłe światło. Umieszczone w ogrodzie, wywołają atmosferę tajemniczości i romantyzmu.

 • Lampy o temperaturze barwowej od 3300 K do 5300 K emitują światło o neutralnej barwie, bardzo zbliżone do naturalnego. Taka barwa precyzyjnie odzwierciedli barwę i strukturę roślinności.

 • Lampy o temperaturze barwowej powyżej 5300 K emitują światło o chłodnej, niebieskiej barwie. Miejsca, które oświetlisz taką wiązką, będą wyglądać, jakby…padały na nie promienie księżyca.

 

Klasa szczelności lamp ogrodowych

 

Lampy ogrodowe są szczególnie narażone na działanie wilgoci i czynników atmosferycznych. Aby z powodzeniem spełniały swoje funkcje, oprawy muszą być maksymalnie szczelne.

Klasę szczelności określa symbol IP, złożony z dwóch cyfr. Pierwsza cyfra określa poziom ochrony przed wnikaniem pyłu (od 0 do 6), druga — przed wnikaniem cieczy (od 0 do 9).

Dla opraw montowanych w gruncie optymalną klasą szczelności jest IP 66. Dla tych montowanych w oczku wodnym IP 68. Dla reflektorów i słupków najlepsze będzie IP na poziomie 54.

 

Estetyka lamp ogrodowych

 

Klasyczne, finezyjne, nowoczesne, minimalistyczne — szeroki wybór dostępnych na rynku lamp ogrodowych sprawia, że z powodzeniem wybierzesz te, dostosowane do swoich upodobań oraz wizji idealnego ogrodu.

 

źródło: https://www.unilight.com.pl/lampy-zewnetrzne/ogrodowe/