Mimo iż obecnie siarczysty mróz rzadko kiedy występuje w Polsce, nawet niewielkie wahania temperatury potrafią dać w kość w pracy. Zwłaszcza wtedy, gdy jest ona wykonywana na wolnym powietrzu i bez odpowiednich środków ochrony. Oto kilka rad, jak przetrwać mróz w miejscu pracy.

Urządzenia utrzymujące odpowiednią temperaturę

Pracodawca powinien już na etapie ogłoszenia zamieszczonego np. na portalu Pracuj.pl ostrzegać o niskich temperaturach jako środku szkodliwym na danym stanowisko. Nie oznacza to jednak, iż nie powinien on dbać w każdy możliwy sposób, aby zachować należytą ciepłotę w zakładzie pracy. O ile w biurach nie ma problemu z urządzeniami generującymi ciepło, o tyle w innych zakładach pracy, zwłaszcza halach przemysłowych, problem z ujemną temperaturą może być wysoki. Właściciel firmy ma wówczas obowiązek stosować m.in. piecyki grzewcze, systemy ciepłownicze, kotły grzewcze, a także inne urządzenia, za pomocą których można ogrzać miejsce pracy.

 

Ciepła odzież

Kluczem do zachowania odpowiedniej temperatury ciała w zimie jest odpowiedni ubiór. Odzież powinna być dostosowana do trybu pracy oraz miejsca wykonywanych obowiązków. Jeśli pracujemy na zewnątrz powinniśmy mieć na sobie puchową kurtkę i kilka warstw ubrań pod spodem. Nieodzowne będą również rękawiczki i czapka. W budynkach ogrzewanych możemy zadbać jedynie o wierzchnią część stroju, którą następnie pozostawimy w szatni bądź garderobie.

 

Ciepłe napoje i posiłki

Ujemne temperatury dają się we znaki o wiele mniej, jeśli spożywamy w trakcie pracy gorące posiłki i napoje. Warto w czasie zimy brać ze sobą do pracy kubki termiczne oraz naczynia utrzymujące wysoką temperaturę jedzenia. Dzięki nim nie tylko pośrednio ogrzejemy się w trakcie ich niesienia, ale również zadbamy o napełnienie naszego brzucha. W niektórych firmach w okresie zimowym pojawiają się ciepłe posiłki i napitek adekwatny do temperatury panującej na zewnątrz.