Choroba Alzheimera jest wedle danych odpowiedzialna za około 80% przypadków występowania demencji starczej. Jednocześnie też, jeśli chodzi o osoby starsze, to w zdecydowanej większości choroby ich dotykające należy zaliczyć do tych dwóch grup. Mowa jest mianowicie właśnie o demencji starczej oraz o chorobie Alzheimera.

Pomiędzy tymi dwoma jednostkami chorobowymi istnieją jednak pewne różnice. Bardzo istotnym elementem jest ich znajomość, jest umiejętność rozróżnienia objawów demencji starczej oraz objawów choroby Alzheimera.

Co to jest demencja?

Praca, jako opiekunka w Niemczech, wymaga umiejętności w zakresie radzenia sobie z demencją. Można tutaj mówić o pewnej grupie schorzeń, których mianownikiem wspólnym jest upośledzenie pewnych funkcji mózgu. Osoba chora na demencję ma problemy z funkcjami poznawczymi, z emocjami, z pamięcią, a tym samym również z podstawowymi czynnościami życiowymi, z normalnym codziennym funkcjonowaniem. Do podstawowych objawów demencji starczej możemy między innymi zaliczyć:

- problemy z zachowaniem pamięci krótkotrwałej

- zaburzenia związane z orientacją czasowo- przestrzenną

- pogorszenie samopoczucia

- apatia

- chwiejność emocjonalna

- zaburzenia wymowy

- zaburzenia w rozpoznawaniu mowy

- agresja

- trudności w uczeniu się nowych rzeczy

 - trudności w nazywaniu przedmiotów

- trudności w liczeniu

- zaburzenia w ocenie sytuacji

Jeśli mowa o objawach demencji starczej, to są one najczęściej związane z innymi jednostkami chorobowymi wpływającymi na funkcjonowanie mózgu. Można w to wliczyć również chorobę Alzheimera, aczkolwiek na pewno nie w każdej sytuacji.

Choroba Alzheimera

Zatem bardzo ważnym elementem jest poznanie istoty choroby Alzheimera, co sprawia, że opiekunka osób starszych w Niemczech, musi posiadać pewne umiejętności. Ta choroba jest powodem bardzo specyficznej demencji starczej. Patrząc na anatomię człowieka, w chorobie Alzheimera mamy do czynienia z nieco innymi fragmentami białek budującymi się pomiędzy splotami nerwowymi w porównaniu do innych rodzajów demencji starczej. Współcześnie choroba Alzheimera nie jest możliwa do wyleczenia, ale możliwe jest jej zahamowanie i tym samym bardzo ważnym elementem jest to, aby jak najszybciej ją zdiagnozować.

Podjęcie stosownego działania

Do podstawowych objawów wystąpienia demencji starczej u seniorów można na pewno zaliczyć nienaturalne zachowania oraz problemy z wykonywaniem codziennych, wydawać by się mogło, że bardzo prostych czynności. Nie w każdym przypadku zaburzenia w tym względzie będą równoznaczne z chorobą Alzheimera. Niemniej jednak w sytuacji zauważenia pewnych objawów, warto jest udać się z taką osobą do lekarza. Stosowne badania lekarskie powinny być w takiej sytuacji ukierunkowane w głównej mierze na wyeliminowanie choroby Alzheimera. Jeśli ten element, tę jednostkę chorobową wyeliminujemy, to możemy przystąpić do poszukiwania innych powodów zachowań osoby starszej.

Opieka mimo wszystko

Niezależnie od tego czy zdiagnozowana będzie choroba Alzheimera, czy też przyczyną demencji starczej będzie inne schorzenie, ważnym elementem jest podjęcie konkretnego działania. Przede wszystkim należy zachować cierpliwość w stosunku do takiej osoby. Jednym z najgorszych podejść jest nerwowy nacisk na osobę starszą, aby coś wykonała, aby zmieniła swój nawyk. To zazwyczaj wiąże się z pogłębieniem problemu. Wobec takiej sytuacji wskazana jest postawa empatyczna i zrozumienie opiekunki. Niemcy to kraj, w którym opiekunki często zajmują się osobami starszymi z chorobą Alzheimera. Nie należy wtedy na siłę nakłaniać jej do jedzenia, do kąpieli, do innych codziennych czynności. W tym względzie należy znaleźć inne sposoby na to, aby nakłonić taką osobę do wykonywania codziennych czynności oraz ją bacznie, acz dyskretnie kontrolować. Jeśli oczywiście mamy do czynienia ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera, to wówczas potrzeba jest wdrożenia konkretnego leczenia, konkretnych środków farmakologicznych. Opiekun takiej osoby musi mieć świadomość tego, że ta choroba będzie stale postępować nie można jej zatrzymać. Można jedynie ograniczyć jej rozwój i na tym elemencie należy się skupić. 

Rozróżnienie pomiędzy demencją starczą, a chorobą Alzheimera nie jest niczym prostym. Praca, jako opiekunka w Niemczech, powinna uwzględniać tą chorobę i wiedzieć jak sobie radzić. Tym samym bagatelizuje się pewne zjawiska, pewne objawy. Niewłaściwe podejście na pewno jest jednym z najgorszych podejść do tej kwestii. W tym względzie należy wskazać na konieczność empatycznego podejścia do osób, u których zauważone są jakiekolwiek objawy demencji starczej, które jednocześnie też mogą wskazywać na wystąpienie choroby Alzheimera. Dokładne badania pozwolą wykluczyć ten drugi element.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki