Umowa deweloperska to jeden z ważniejszych etapów nabywania własnego M. Od szczegółowych jej zapisów zależy nie tylko to, ile ostatecznie zapłacimy za nieruchomość, lecz również to, czego będziemy mogli oczekiwać od strony sprzedającej nam mieszkanie. Umowa deweloperska jest szalenie istotna także wtedy, gdy w procesie sprzedaży i odbioru lokum nie wszystko pójdzie tak, jak byśmy tego chcieli. Sprawdź, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę w umowie deweloperskiej

Po pierwsze: uzyskać projekt aktu notarialnego dewelopera

Jako klient – i strona w umowie – masz prawo do otrzymania kopii projektu, aby móc skonsultować niezrozumiałe dla siebie informacje z prawnikiem. Dla własnego bezpieczeństwa i lepszego rozeznania w sytuacji możesz też poprosić dewelopera o przekazanie projektu architektoniczno-budowlanego.

 

Po drugie: miej świadomość swoich praw!

Wprowadzona w 2012 roku ustawa deweloperska ucywilizowała relacje na linii deweloper-klient. Znaj swoje prawa i zapoznaj się z tym, w jaki sposób ustawa deweloperska chroni Twoje interesy. Przede wszystkim musisz być świadomy tego, że masz prawo do uzyskania opisu nieruchomości, na której zostanie wybudowane Twoje mieszkanie. Możesz również uzyskać szczegółowy opis lokalu – ważna jest tu przede wszystkim jego powierzchnia. Jako strona w umowie możesz wnioskować również o uzyskanie szczegółowego opisu pozwolenia na budowę. Masz też pełne prawo wiedzieć, kiedy rozpocznie się i kiedy zakończy budowa budynku mieszkalnego. Wszystkie te informacje powinna zawierać umowa deweloperska. Masz również przywilej, aby wiedzieć, w jaki sposób deweloper zabezpieczył wpłacane przez Ciebie pieniądze. Zgromadzone środki są przechowywane na mieszkaniowym rachunku powierniczym (zamkniętym lub otwartym). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://pewnylokal.pl/porady/umowa-deweloperska-na-co-uwazac.

 

 Po trzecie: zapoznaj się z zasadami odbioru technicznego

Odbiór techniczny mieszkania jest czymś zgoła innym aniżeli po prostu odebranie kluczy do świeżo wybudowanego lokum. O różnicach pomiędzy tymi dwiema sytuacjami przeczytasz więcej w poniższym poradniku https://pewnylokal.pl/porady/odbior-techniczny-mieszkania-a-odbior-kluczy.

Jeżeli nie masz na co dzień do czynienia z branżą budowlaną pamiętaj, że odbiór techniczny budynku warto wykonać pod okiem fachowca, który – bogaty o doświadczenie – będzie wiedział, które newralgiczne elementy nieruchomości mogą zawierać w sobie nieprawidłowości. Od dokładności sprawdzenia wszystkich elementów, od równości ścian poprzez osadzenie stolarki okiennej, aż po wylanie podłóg zależy to, jakie koszty klient poniesie w późniejszym czasie.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki