Posiadając własną firmę, musimy liczyć się z wieloma wydatkami. Jednym z nich jest energia elektryczna, która w przypadku przedsiębiorstw jest po prostu droższa. Martwią nas rosnące rachunki za prąd, z przerażeniem patrzymy na kolejne faktury, jednak niewiele z nas wie o tym, że możemy je obniżyć i to w prosty sposób! I nie, nie chodzi tu o oszczędzanie prądu, chociaż to niewątpliwie może wpływać na jego zużycie, a co za tym idzie obniżyć koszty. Mowa tu o zmianie sprzedawcy prądu – tak, to możliwe. Jak tego dokonać?

Kim jest dostawca prądu?

Na początku warto rozgraniczyć pojęcie dostawcy prądu i sprzedawcy prądu, ponieważ nie są to pojęcia tożsame. Dostawca prądu, inaczej zwany dystrybutorem to przedsiębiorstwo, które świadczy nam usługę przyłącza do sieci. Jego zadaniem jest transport energii, naprawa awarii sieci i utrzymywanie linii energetycznych w sprawnym stanie. Dostawcy mają przypisane obszary, w których świadczą dystrybucję – nie istnieje więc inna możliwość zmiany dostawcy, niż przeprowadzka w inne miejsce, na terenie którego swoje usługi świadczy inny dystrybutor. Przykładowo – na terenie Polski północno-zachodniej działa Enea, w Polsce północnej – Energa, w Polsce wschodniej – PGE, na południu Polski – Tauron, a w Warszawie RWE Stoen.

Opłaty, które znajdziemy w fakturze dzielą się na opłaty należne sprzedawcy oraz te należne dystrybutorom. Te drugie to:

  • opłata abonamentową,

  • opłata przejściową,

  • opłata przesyłowa stała i opłata przesyłowa zmienna,

  • stawka jakościowa.

Część z tych opłat, to opłaty stałe, niezależne od zużycia prądu.

Kim jest sprzedawca prądu?

Sprzedawcą prądu jest podmiot, który świadczy usługę obrotu energią na rynku i pośredniczy w dostawie energii. Większość z nas korzysta z usług sprzedawców urzędowych – często nie wiemy, że w odróżnieniu od dostawcy prądu, sprzedawcę energii można zmienić, a jeśli wiemy, to brakuje nam informacji jak tego dokonać. Nie wiemy też, że możemy zwyczajnie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, zmieniając sprzedawcę.

Koszty należne sprzedawcy prądu to koszty energii czynnej plus ewentualna opłata abonamentowa.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Zmiana sprzedawcy prądu nie jest trudna. Niektórzy sprzedawcy prądu jak np. Po Prostu Energia (zobacz ofertę taniego prądu dla firm: https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/), wszystkie formalności załatwiają za Klienta. Nie trzeba wychodzić z domu, wszystko odbywa się elektronicznie, a podpisy na dokumentach składane są poprzez wirtualny eSign. Po zawarciu umowy ze sprzedawcą prądu zauważymy, że nasze rachunki za energię elektryczną są niższe, a co za tym idzie – pozwoli nam to na realną oszczędność pieniędzy, które możemy przeznaczyć na coś innego, np. na dalszy rozwój naszej firmy!

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki