W obliczu zmian klimatycznych rośnie wśród konsumentów zapotrzebowanie na ekologiczną energię. Fotowoltaika to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale też atrakcyjna inwestycja dla gospodarstwa domowego.

Zeszły rok był rokiem dynamicznego rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Znaczną część tego rynku stanowią mikroinstalacje w gospodarstwach domowych. Według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej w 2017 roku powstało ich 13 tysięcy, a w 2018 roku już ponad dwa razy więcej, bo blisko 27 tysięcy! Oznacza to, że mikroinstalacje, czyli po prostu panele słoneczne na dachach domostw, odpowiadają już za 70% energii wytwarzanej metodą fotowoltaiki.

 

Czysta energia i zwrot z inwestycji

Ze świadomością wpływu zużycia paliw kopalnianych na środowisko rozwija się łańcuch czystej energii. Odnawialne źródła wychodzą z niszy i wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Wielu konsumentów szuka ekologicznych rozwiązań dla swojego domu, ale głównym czynnikiem decydującym o rosnącej popularności fotowoltaiki są ceny energii.

Własna elektrownia słoneczna w ogrodzie lub na dachu domu oznacza niezależność od dostawców prądu. Gromadzoną przy pomocy instalacji fotowoltaicznej energię możemy wykorzystywać nie tylko na bieżące zużycie prądu, ale też magazynować jej nadwyżki i wykorzystywać je nocą lub w mniej słoneczne dni.

 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

Oferta ENERGIA + Fotowoltaika od Enei przeznaczona jest przede wszystkich dla właścicieli domów jednorodzinnych. Podstawowym wymogiem jest miejsce na instalacje paneli. To miejsce zostanie ocenione podczas bezpłatnego audytu fotowoltaicznego, od którego zaczyna się realizacja oferty. Specjalista oceni nie tylko techniczne możliwości instalacji, ale też pomoże w pozyskaniu finansowania, które pokryje koszt inwestycji.

Co dalej? Przy domu powstaje mała, prywatna elektrownia produkująca prąd z energii słonecznej zbieranej przez panele. Prąd płynie bezpośrednio do naszych gniazdek, a jego nadwyżki są przez Eneę magazynowane i przekazywane z powrotem do właściciela instalacji, kiedy panele nie pobierają energii. Mamy więc dwukierunkowy licznik prądu i dzięki bilansowaniu energii doprowadzanej do sieci oraz pobieranej, oszczędzamy.

 

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Naturalnie! Dostępne źródła dofinansowania ograniczają koszty zainstalowania paneli w naszym gospodarstwie i pozwalają przejść pozytywną transformację bez nadwerężania domowego budżetu. Żywotność mikroinstalacji stanowi natomiast wieloletnią gwarancję uzysków. Oferta ENERGIA + Fotowoltaika zabezpiecza przed skokami cen prądu na rynku i daje użytkownikom większą swobodę. Ponadto, inwestując w fotowoltaikę, przyczyniamy się do rozwoju czystej energii i ograniczamy swój negatywny wpływ na środowisko naturalne, od którego jakości zależy nasza przyszłość. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki