Odchudzanie to niełatwy proces, który wymaga czasu, zmiany nawyków, a także cierpliwości i stawiania sobie realnych celów. Częstym powodem naszych niepowodzeń jest złe podejście do diety i ćwiczeń, które traktujemy jako przykrą konieczność. Dowiedz się zatem, jak mądrze podejść do odchudzania by zdrowy styl życia stał się codziennością, do której nie musisz się zmuszać.

Dieta to ponoć 70% sukcesu, pozostałe 30% stanowi natomiast regularna aktywność fizyczna - zapewne nie raz spotkaliśmy się z tymi statystykami. Nie uwzględniają one jednak jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie nastawienia i przygotowania psychicznego. Jeżeli będziemy traktować dietę jako przykrą konieczność w drodze do pięknej sylwetki, to nawet jeśli uda nam się osiągnąć cel, możemy szybko paść ofiarą efektu jojo. Dzieje się tak za sprawą naszego nastawienia. Musimy zrozumieć i raz na zawsze zapamiętać, że zmiany, które wprowadziliśmy są od teraz stylem naszego życia, a nie tylko celem do osiągnięcia idealnej sylwetki.

1. Przygotuj się do zmian

Przede wszystkim przygotujmy się do zmian jakie zamierzamy wprowadzić. Realnie określmy, co na ten moment jesteśmy w stanie zrobić w drodze do szczupłej sylwetki i wdrażajmy to stopniowo – najlepiej z tygodnia na tydzień. Po każdym sukcesie nagradzajmy się, ale nie jedzeniem. Znajdźmy inne rzeczy, które sprawią nam przyjemność. Na początku nie będzie łatwo, dlatego starajmy się doceniać wszystkie małe sukcesy. Zapisujmy je na kartce, by za kilka dni móc spojrzeć z satysfakcją na to, co już udało nam się osiągnąć. Takie docenianie małych rzeczy sprawi, że zyskamy więcej motywacji do dalszego działania.

2. Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Ważne by nie być dla siebie zbyt surowym. W końcu nikt nie lubi osób, które wiecznie są niezadowolone i oceniają innych negatywnie. My też bądźmy wobec siebie wyrozumiali. Błędy zdarzają się każdemu, więc jeśli nawet na chwilę zboczysz z właściwej ścieżki czy zaliczysz drobne potknięcie nie poddawaj się. Potraktuj to jako lekcję i zastanów się, dlaczego tak się stało i co możesz zrobić, żeby w przyszłości nie popełniać takich błędów. Gdy rozumiemy potrzeby swojego ciała i sygnały jakie nam wysyła możemy żyć z nim w zgodzie. Nierzadko zdarza się tak, że nasze nadmierne spożywanie słodyczy wynika z tego, że nie potrafimy radzić sobie z emocjami. Ważne by to zrozumieć i starać się zmienić, a w razie potrzeby zaczerpnąć porady psychologa.

3. Wyznaczaj realne cele

Wyznaczanie sobie nierealnych celów prowadzi do frustracji i najczęściej rezygnacji z odchudzania. Gdy zmienimy całkowicie swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, docenimy postępy oraz wprowadzimy aktywność fizyczną, na efekty nie będziemy musieli długo czekać. Bardziej niż na wagę, lepiej spoglądać na centymetry, których stopniowo będzie ubywać. Ważmy się raz w tygodniu na czczo i dajmy sobie czas.

4. Porady dietetyczne

Dobre efekty przynosi też korzystanie z porad dietetycznych, na przykład na https://dietakalibra.pl/. Specjalista od odżywiania nauczy nas właściwie wybierać produkty, podpowie jak zdrowo się odżywiać i układać dzienny jadłospis oraz czego unikać. Może również doradzić nam wykonanie kompleksowych badań, bowiem często za trudnościami z odchudzaniem stoją różne problemy zdrowotne.

undefined

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki