Wiele osób rezygnuje z zakupu polisy na życie, gdy zaczyna poszukiwać oferty na własną rękę. Po pierwsze – dlatego, że jest nadmiar ofert i produktów, przez co nie wiadomo na co się zdecydować, a po drugie – ponieważ strony internetowe konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych nie prezentują 100% informacji o produkcie. Ale jest na to sposób.

Często również wątpliwość wzbudzają mniej znane firmy ubezpieczeniowe, co jest dużym błędem – najczęściej mają one wieloletnie doświadczenie na rynku zagranicznym, a w Polsce są stosunkowo krótko, przez co marka nie jest kojarzona. Wystarczy jednak wiedzieć, gdzie szukać ubezpieczenia, aby nie zginąć w gąszczu ofert.

Dobre ubezpieczenie na życie, czyli jakie?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaka korzyść płynie z ubezpieczenia na życie. Oczywiście ma chronić ubezpieczonego na wypadek śmierci, ale czy coś jeszcze?

Podstawowa oferta ubezpieczenia na życie ma przede wszystkim zabezpieczyć finansowo najbliższych tego, który wykupił polisę. Odszkodowanie zostanie wypłacone osobom wskazanym w umowie, czyli uposażonym. Ale już na tym etapie może dojść do rozczarowania, czyli braku wypłaty. Powód jest prosty: ochrona podstawowa z polisy to śmierć ubezpieczonego, tyle że zgon może wystąpić z różnych przyczyn: naturalnej, spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem, wypadkiem komunikacyjnym bądź ciężką chorobą.

Dlatego warto wcześniej pomyśleć o szerszej ochronie, czyli wykupieniu dodatków, jak pobyt w szpitalu, trwały uszczerbek na zdrowiu, leczenie rehabilitacyjne, assistance czy zdiagnozowanie nowotworu złośliwego. Rozszerzenia ponadto mogą dotyczyć mogą urazów ciała, wypadków komunikacyjnych, śmierci bliskich, narodzin dziecka oraz wielu innych zdarzeń.

Dobre polisa na życie to przede wszystkim produkt zakupiony w sprawdzonym i wiarygodnym źródle czyli np. https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html, gdzie znaleźć można wiele ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Aby ubezpieczenie na życie dobrze pełniło swoją funkcję, dobrze jest najpierw zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Każdy ma zupełnie inną sytuację życiową oraz finansową i nie jest dobrym pomysłem zakup polisy na życie, którą polecił sąsiad lub znajomy z pracy. Zwrócić uwagę należy na poniższe elementy polisy:

Suma ubezpieczenia – to kwota maksymalna, jaka przysługuje za śmierć ubezpieczonego i za każde wykupione zdarzenie. Jest to również kwota, od której liczony jest procent za poszczególne zdarzenia np. 1% sumy ubezpieczenia za każdy dzień pobytu w szpitalu powyżej 3 dni.

Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka miesięczna. Jednak sumę należy dopasowywać do indywidualnych potrzeb oraz położenia, a mogą być nimi wysoki kredyt hipoteczny, pomoc w prowadzeniu firmy zmarłego współmałżonka czy liczba dzieci. Dla części osób satysfakcjonującą kwotą może być 50 000 zł, z kolei dla innych konieczne będzie ubezpieczenie się na kwotę 300 000 zł.

Rozszerzenia ochrony - Najlepiej zadbać o to, by mieć szeroką ochronę. Nie oznacza to jednak, że należy decydować się na wszystkie dodatki ze względu na wysoką składkę.

Warto wybrać te rozszerzenia, które mają możliwość realnego wystąpienia np. samotna osoba, która przechodzi na emeryturę oraz nie posiada prawa jazdy, a większość czasu spędza w domu – może nie potrzebować umowy dodatkowej dotyczącej wypadków komunikacyjnych.

Umowy dodatkowe mają zwiększyć szansę na otrzymanie odszkodowania. Oprócz wsparcia finansowego zapewniają również inne formy pomocy. Należą do nich m.in.:

transport medyczny;

pomoc psychologa;

konsultacje u specjalisty bez kolejek;

pomoc w zorganizowaniu sprzętu rehabilitacyjnego;

dofinansowanie do leków nierefundowanych;

wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki;

opieka nad dziećmi.

Dzisiejsze ubezpieczenia to produkty wielofunkcyjne. Warto zatem zwrócić uwagę, jaką pomoc oferuje ubezpieczyciel. Jeśli gwarantuje on wyłącznie świadczenie finansowe – warto poszukać innej oferty, która zapewni pomoc w razie nagłej potrzeby. Trudne życiowe sytuacje wymagają nie tylko nakładów finansowych, lecz również innego rodzaju pomocy, a w takich sytuacjach można liczyć na firmę ubezpieczeniową.

Wyłączenia odpowiedzialności – to sytuacje, które uniemożliwiają otrzymanie świadczenia. Typowym przykładem jest przebywanie w chwili wypadku czy innego zdarzenia pod wpływem alkoholu lub innych środków spowalniających reakcję. Do wyłączeń zaliczają się też wszelkie rodzaju zamieszki społeczne (strajki, stany wojenne, wojny itp.). Oprócz typowych wyłączeń, które znajdują się w każdym dokumencie OWU towarzystwa mają prawo stosować indywidualne ograniczenia – dotyczą one każdego z wykupywanych rozszerzeń.

Karencja – to czasowe wyłączenie odpowiedzialności. Najczęściej występuje w przypadku zdarzenia jakim jest urodzenie dziecka. Jeśli karencja wynosi 9 lub więcej miesięcy, to kobieta będąca już w ciąży w trakcie zawierania umowy polisowej (także jako współubezpieczona), nie otrzyma świadczenia z tego tytułu.

Liczba ubezpieczonych - to ważna kwestia dla osób posiadających dużą rodzinę. Istnieją polisy rodzinne, w skład których włączyć można zarówno dzieci, współmałżonka, rodzeństwo, rodziców czy teściów.

W ramach takiego ubezpieczenia płaci się jedną składkę, co bardzo upraszcza sprawę – nie trzeba pilnować kilku terminów płatności w różnych kwotach składek. Nawet jeśli rodzice czy teściowie bądź dziecko posiadają już ubezpieczenie (polisa na życie, szkolne NNW i inne), nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykupić drugi produkt, a w razie zajścia tego samego zdarzenia uzyskać dwa odszkodowania.

 

Towarzystwo ubezpieczeniowe – porównanie ofert

 

Bardzo pomocnym narzędziem jest porównywarka ubezpieczeniowa. Polega na wypełnieniu krótkiego formularza i w oparciu o udzielone odpowiedzi – przygotowaniu listy najlepiej pasujących produktów.

W formularzu należy podać dane kontaktowe, by konsultant mógł skontaktować się z klientem i opowiedzieć o poszczególnych ofertach. Może on również umówić spotkanie celem podpisania umowy.

Ta forma pomocy jest niezobowiązująca oraz bezpłatna, dlatego warto z niej skorzystać. Można w ten sposób dowiedzieć się o ciekawych ofertach, do których samemu się nie dotarło.

Porównanie ofert jest niezwykle ważne – nie każdy klient zdaje sobie sprawę jak wiele towarzystw ubezpieczeniowych istnieje na polskim rynku. Każda z tych firm oferuje przynajmniej kilka ciekawych rozwiązań na ubezpieczenie na życie. Powoduje to, że ofert jest naprawdę wiele, a klient może czuć się zagubiony w samodzielnym porównywaniu polis.

Dobre ubezpieczenie to produkt na długie lata – ma być sprawdzony, solidny i niezawodny. Warto poświęcić chwilę na zorientowanie się w tym temacie. Trzeba pamiętać o tym, że źle wybrana oferta będzie generować spore wydatki i powodować jedynie frustrację. Z czasem najczęściej rezygnuje się ze złej polisy na życie, a to zwykle odbywa się na niekorzyść ubezpieczonego. Dobrze zatem, by ubezpieczenie wybrać jak najlepiej.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki