Rozmowa o pracę jest bez wątpienia sytuacją niecodzienną i stresującą. Nie można jednak pozwolić, aby to negatywne uczucie zaważyło na decyzji rekrutera. Przedstawiamy Ci parę sposobów na opanowanie nerwów.

Doceń siebie

Mówienie i myślenie o sobie dobrze, w sposób przychylny, jest nadal rzadką praktyką. Jeśli przed rozmową kwalifikacyjną naszło Cię zwątpienie, czy na pewno podołasz wyzwaniu, czy nie ośmieszysz się przed ważnymi, nieznajomymi ludźmi i czy w ogóle nadajesz się na to stanowisko - pomyśl o sobie dobrze. Wspomnij o doświadczeniu, które zebrałeś przez parę lat obsadzania jednego, lub wielu stanowisk. Przypomnij sobie o umiejętnościach, które posiadasz - damy się założyć, że nie wszyscy potrafią to, co Ty, a więc w pewnej dziedzinie możesz być specjalistą. Doceń siebie i bądź gotowy na sukces!

 

Zwizualizuj cel

Marzysz o polepszeniu sytuacji finansowej, a co za tym idzie - własnej pozycji społecznej? Zwizualizuj sobie to i szukaj takiej oferty pracy. Psychologowie potwierdzają, że osoby nastawione na sukces, które często wyobrażały sobie, że są w wymarzonym miejscu - osiągały to szybciej niż bierni pesymiści. To dosyć proste - poprzez skoncentrowanie myśli na wybranym celu, mobilizujemy także wszelkie działania potrzebne do zwieńczenia naszego dzieła. Zatem zamień negatywne spojrzenie na sytuację, zobrazowaniem miejsca, w którym chciałbyś się znaleźć.

 

Oswój potwora

Rozmowę kwalifikacyjną będzie, zapewne, przeprowadzał ktoś starszy od Ciebie, wyżej postawiony i budzący respekt. Większe firmy zatrudniają wyspecjalizowanych pracowników zajmujących się tak zwanymi zasobami ludzkimi. Zdarzyć się może, że to sam szef firmy zagości na Twojej rekrutacji. Z kimkolwiek będziesz miał do czynienia - pamiętaj, że to także ludzie, którzy musieli wspiąć się po drabinie biznesowej, aby dotrzeć do tego miejsca. Pomyśl sobie, że oni również mają swoje słabości i wady, a może nie potrafią tego, co Ty potrafisz? W stresie demonizuje się pracodawcę, a przecież to też człowiek.

 

Przygotuj się

To prawda, że każda rekrutacja rządzi się swoimi prawami. Na jednej możesz zostać poproszony o krótkie przedstawienie się, a na innej o wymyślenie indiańskiego przydomka, który najlepiej Cię opisuje. Nie każdy ruch pracodawcy da się przewidzieć, lecz pewne elementy są powtarzalne. Częstym pytaniem kwalifikacyjnym jest: dlaczego nasza firma? Pamiętaj, że idąc do wybranej spółki, masz obowiązek zapoznać się z jej profilem i historią. Źle wypadają ubiegający się o stanowisko, którzy nie wiedzą gdzie się znajdują. Kolejną niejednokrotnie występującą prośbą jest: wymień swoje wady i zalety. Opracuj to już wcześniej w domu. Jeśli napotkałeś na trudności - zapytaj bliskich. Uważaj - w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej bądź prawdomówny, lecz mimo to, dopasuj odpowiedzi do okoliczności. Nie mów, że jesteś niezorganizowany i niepunktualny.

   

Bądź optymistą

Prócz zastosowania się do powyższych wskazówek, przed rozmową o pracę zrelaksuj się. Odpocznij na łonie natury, lub chwyć ulubioną książkę, która odpędzi złe myśli. Dokładne sprawdzenie lokalizacji firmy również będzie kluczowe w zniwelowaniu stresu.

 

 

https://www.pracuj.pl/praca

 

 

 

 

loading...
  Polecamy książki